Zaznacz stronę

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz

Zakaz stosowania kleju zawierającego substancje lotne obowiązuje w tenisie stołowym już od kilku lat. Ten przepis był potrzebny, chodzi tu przecież o ochronę zdrowia. Nie trzeba już poświęcać 15 minut na klejenie przed każdym treningiem czy meczem. Za tę zmianę ITTF należą się gratulacje. Nie widzę za to większego sensu w zakazie  stosowania tzw. tuningu. Tuning w tenisie stołowym to preparat, który znacząco poprawia parametry okładzin. 

Tuning w tenisie stołowym. Chaos w przepisach

Tuning w tenisie stołowym. Walkę z nim uważam za kompletnie bezsensowną. Dlaczego? Po pierwsze: zakaz stosowania preparatu wprowadzono dużo za późno. Większość zawodników już przyzwyczaiła się do gry na tego typu substancjach. Po drugie: nie ma skutecznego sposobu na sprawdzenie, czy ktoś korzysta z tuningu. Sędziowie mogą jedynie zmierzyć grubość okładzin, jednak stosując odpowiednią ilość preparatu nie powinno się przekroczyć dopuszczalnych 4 mm. Po trzecie: nie ma przepisów, które skutecznie zniechęcałyby do łamania tego zakazu.

Gdyby nasz sprzęt  nie przeszedł sędziowskiej kontroli będziemy musieli zagrać zapasową rakietką, spełniającą odpowiednie kryteria. To wszystko. Nie czeka nas żadna dyskwalifikacja, żadna kara finansowa. 

Kontrole rakietek podczas turniejów międzynarodowych odbywają się regularnie. Według przepisów Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego, zawodnik którego sprzęt nie przejdzie kontroli czterokrotnie w okresie 4 lat, zostanie zawieszony na okres 12 miesięcy. Brzmi groźnie, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Tuning w tenisie stołowym. Dlaczego ITTF z nim walczy?

Początkowo ITTF informowało, że wprowadza zakaz stosowania tuningu, bo jest on szkodliwy dla zdrowia. Następnie mówiono, że chodzi o wyrównanie szans. Zamysł był taki, aby wszyscy zawodnicy dysponowali podobnym sprzętem. Tak naprawdę miało dojść do spowolnienia gry i tym samym wydłużenia czasu trwania akcji w meczu. Władze światowej federacji nie pomyślały jednak o tym, że kibice najbardziej lubią oglądać długie wymiany grane w półdystansie, a o te w dużych halach sportowych i bez tuningu dużo trudniej. 

Tuning w tenisie stołowym to preparat, z którego korzysta coraz większa liczba zawodników. Początkowo część chciała być uczciwa i przestrzegała przepisów. Jest ich powoli coraz mniej i to z bardzo prostego powodu. Skoro można udoskonalić swój sprzęt bez większych konsekwencji to warto to robić. Ten problem dotyczy absolutnie wszystkich, zarówno tych grających o medale Mistrzostw Europy jak i tych grających w II czy III lidze. Krótko mówiąc: cały ten zakaz wydaje się nie obowiązywać.

-Mats

Jakie są twoje doświadczenia z tuningiem? Zdażyło się, że twoja rakietka nie przeszła sędziowskiej kontroli? Podziel się swoimi uwagami w komentarzu 🙂 .

Oceń wpis

Średnia: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń ten post jako pierwszy!

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *