Zaznacz stronę

Jak dobrze serwować w tenisie stołowym?

Strona główna » Blog » Jak dobrze serwować w tenisie stołowym?

Jak dobrze serwować w tenisie stołowym? Na co powinnaś/powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy nauce tego uderzenia? Jak możesz go skutecznie wykorzystać w grze na punkty? Ten wpis to przewodnik dla początkujących i średnio zaawansowanych zawodników. Przeprowadzę Ciebie przez cały proces doskonalenia serwisu. Znajdziesz tutaj szczegółowe instrukcje i film video, które pomogą podnieś poziom Twojej gry. 

jak dobrze serwować w tenisie stołowym

Serwis w tenisie stołowym – zasady

Jak serwować w tenisie stołowym zgodnie z przepisami? Oto lista 5 najistotniejszych zasad:

  • Serwis rozpoczyna się od swobodnego spoczywania piłki na otwartej, nieruchomej dłoni serwującego.
  • Serwujący powinien podrzucić piłkę pionowo do góry, bez nadawania rotacji, tak aby po opuszczeniu dłoni uniosła się co najmniej na wysokość 16 cm (dla porównania, siatka ma wysokość 15.25 cm), a następnie upadła bez dotykania czegokolwiek przed uderzeniem.
  • Gdy piłka spada, podający uderza ją tak, aby najpierw odbiła się raz na jego stronie stołu, a następnie na stronie odbierającego. W grze podwójnej piłka dotyka kolejno prawej połowy strony podającego i odbierającego.
  • Od początku serwu do momentu uderzenia, piłka powinna znajdować się powyżej poziomu powierzchni stołu i za linią końcową serwującego.
  • Gdy tylko piłka zostanie wyrzucona, wolne ramię i rękę należy usunąć z przestrzeni pomiędzy piłką a siatką. Piłeczka powinna być cały czas widoczna dla odbierającego.
Jak serwować w tenisie stołowym.
Pozycja przy serwisie forhendem(1)

Przepisy w praktyce

Najistotniejsze jest, aby starać się podrzucać piłeczkę do góry pionowo lub „prawie” pionowo. Czemu prawie? Większość zawodników ( w tym i ja, zobaczysz to na filmiku) lekko narzuca piłeczkę przy serwisie w swoją stronę, co ułatwia nadanie rotacji. Jeżeli robisz to w sposób wyważony, nie będzie problemów w postaci narzekania ze strony Twojego przeciwnika lub sędziego. 

Druga istotna kwestia. Od 2002 roku piłeczka powinna być cały czas widoczna dla przeciwnika od momentu jej podrzucenia do chwili kontaktu z rakietką. Co to dokładnie oznacza? Serwując, nie zasłaniaj piłeczki np. wolną ręką. Nie możesz również rozpoczynać podrzutu poniżej linii stołu.

Czy musisz się kurczowo trzymać tych zasad? Niekoniecznie, to zależy przede wszystkim od Ciebie. Ale warto grać fair play, prawda?

Serwowanie w tenisie stołowym

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tenisem stołowym, zapomnij na chwilę o tym, o czym napisałem powyżej. Dlaczego? Nauka poszczególnych uderzeń wymaga czasu i cierpliwości. Na początku nie myśl o przepisach, skup się na opanowaniu podstawowego serwisu, w 4 krokach. Zapoznaj się z nimi, a następnie obejrzyj filmik szkoleniowy poniżej.

  • Naucz się serwować bez podrzucania piłeczki. To tak na początek, aby skoordynować ruch i wyczuć odpowiedni timing. Najłatwiej będzie Ci zacząć stroną bekhendową. 
  • Kiedy już opanujesz pierwszą technikę, zacznij serwować z podrzutem piłeczki. Na początku nie myśl o przepisach, nie musi to być 16 cm albo więcej. Po prostu podrzuć piłeczkę i staraj się zaserwować. Ważne! Trenuj podanie zarówno stroną bekhendową jak i forhendową.
  • Czujesz się już w miarę pewnie? Zacznij doskonalić swój serwis. Podrzuć piłkę na co najmniej 16 cm, zgodnie z przepisami. Staraj się uderzyć bardziej zdecydowanie. Tak aby twoje podanie było szybsze i trudniejsze do odbioru. 
  • Podstawowy serwis opanowany. Teraz przejdź do nauki serwisu z tzw. dolną rotacją. To pozwoli urozmaicić Twoją grę. I ułatwi przejście do kolejnego etapu doskonalenia twojego podania. Zacznij od „zabawy” z piłeczką. Co mam na myśli? Zobaczysz na filmie.
  • Jeżeli chcesz nadać rotację, potrzebujesz dobrej rakietki do tenisa stołowego. Te najtańsze, kupione w „zwykłym” sklepie sportowym, są niewystarczające. Dlaczego? Okładziny nie mają odpowiedniej tzw. przyczepności. To wręcz uniemożliwia nadanie piłeczce rotacji.

Nauka serwisu, podobnie jak innych uderzeń, nie należy do łatwych. Im częściej będziesz ćwiczyła/ćwiczył, tym lepiej. Zainwestuj w kilkanaście piłeczek treningowych. I ucz się. Krok po kroku. Na początku nie będzie Ci łatwo, ale spokojnie. Dasz radę!

Jak dobrze serwować w tenisie stołowym – postaw na jakość

Wielu zawodników nie wykorzystuje ogromnego potencjału, jaki drzemie w serwisie. W tenisie stołowym to właśnie serwis jest jedynym uderzeniem, na które twój rywal nie ma kompletnie wpływu. To ty masz pełną kontrolę. To ty decydujesz, jak rozpocznie się kolejna akcja meczu. Ilość taktycznych rozwiązań jest ogromna. Wrócimy do tego w dalszej części wpisu.

Aby twoje podanie faktycznie sprawiało problem przeciwnikom, musi być dobre jakościowo. Co to znaczy?

Naucz się serwować w różne miejsca na stole

  • Krótko/półdługo/długo po prostej/przekątnej/do środka (patrz zdjęcie).
  • W tzw. łokieć przeciwnika. Szczególnie skuteczny jest w tym długi i szybki serwis.

Serwuj nisko nad siatką

Serwis, przy którym piłeczka przelatuje nisko nad siatką, jest trudniejszy do obioru. Jest to szczególnie istotne przy krótkim serwisie. Trudniej zaatakować takie podanie np. agresywnym flipem.

Kontroluj długość swojego serwisu

  • Serwis krótki – piłeczka odbija się raz po twojej i co najmniej dwa razy po przeciwnej stronie stołu.
  • Serwis półdługi/wychodzący – piłeczka odbija się raz po twojej i raz po przeciwnej stronie. Po odbiciu na stronie przeciwnej piłeczka zaczyna spadać poniżej poziomu powierzchni stołu, blisko jego krawędzi.
  • Serwis długi/szybki – piłeczka odbija się raz po twojej i raz po stronie przeciwnej stołu, blisko albo na jego krawędzi.

Tenis stołowy – serwis z rotacją

Umiejętność nadawania i różnicowania rotacji w serwisie to mocna broń. Im więcej potrafisz, tym lepiej dla ciebie. A gorzej dla twojego przeciwnika.

Najlepiej opanować wszystkie wyżej wymienione umiejętności. Im większa kontrola i ilość rotacji, tym lepiej. To daje tobie ogromne możliwości. Możesz odpowiednio dopasować swoją taktykę do poszczególnego przeciwnika.

Nauka serwisu w tenisie stołowym

W trakcie nauki serwisu w tenisie stołowym i podczas jego doskonalenia, ważny jest odpowiedni uchwyt i pozycja. Na filmie poniżej zobaczysz kilka przykładowych serwisów, z których sam korzystam. Warto obejrzeć na YouTube, jak robią to inni zawodnicy. Zwróć uwagę, jak serwuje Timo Boll, Ma Long, Vladimir Samsonov czy Jakub Dyjas. Bo czemu nie uczyć się od najlepszych?

Nauka serwisu w tenisie stołowym
Pozycja przy serwisie forhendem(2)

Jeżeli chcesz nadać rotację boczną, skieruj główkę rakietki do dołu. W momencie kontaktu z piłeczką, dodaj ruch nadgarstka, aby wspomóc przedramię. Podobnie zrób przy serwisie z rotacją dolną. Wtedy jednak rakietkę trzymaj w pozycji równoległej do powierzchni stołu.

Uporządkujmy wszystkie informacje. Pamiętaj o:

  • Odpowiedniej pozycji. Ważne, aby czuć się stabilnie. Dwie podstawowe pozycje na zdjęciach
  • Zaangażowaniu całego ciała. Pochyl się w momencie uderzenia piłeczki. Zdynamizuje to twój serwis i ułatwi nadanie rotacji.
  • Uderzeniu piłeczki blisko powierzchni stołu. Dzięki temu łatwiej kontrolować wysokość serwisu i jego długość.
  • Serwowaniu w różne miejsca na stole, z różną długością.
  • Zmianie rotacji przy wykonywaniu podobnych ruchów. Co mam na myśli? Staraj się tak samo zaczynać ruch do np. serwisu z dolną rotacją jak i do serwisu bez rotacji. Wtedy łatwiej „oszukać” rywala. Zwiększy to szansę na jego błąd albo słabszą jakość odbioru.

Za każdym razem, kiedy jesteś na sali, staraj się znaleźć dodatkowe 10-15 minut na trening serwisu. Zaplanuj sobie, że np. we wtorek uczysz się „wkręta” (patrz filmik), a w czwartek doskonalisz serwis boczny z wysokim podrzutem. Podejdź do tego zadaniowo. Jedna 15 minutowa sesja treningowa=jeden albo dwa serwisy. Nie więcej! Dlaczego? Ćwicząc wszystko jednocześnie nie ćwiczysz nic. Powstaje tylko chaos.

Film szkoleniowy

Jak dobrze serwować w tenisie stołowym – taktyka

Umiejętność serwowania z różną rotacją i w różne miejsca stołu to nie wszystko. To dopiero połowa drogi. Jak dobrze serwować w tenisie stołowym? Przede wszystkim mądrze. Czyli w taki sposób, który ułatwi nam grę, a bardzo utrudni życie rywalowi. O to przecież nam chodzi, prawda?

Nie podam ci teraz „magicznego przepisu” na skuteczne serwowanie. Bo go nie ma. Nie istnieje. Wszystko zależy od tego, ile sama/sam potrafisz i przeciwko komu grasz. Czy jest to zawodnik lewo czy praworęczny. Jak jest wyszkolony technicznie. Co lubi, a z czym ma problemy.

Istnieją pewne uniwersalne zasady, które się (zazwyczaj) sprawdzają.

Uniwersalne zasady

  1. Warto korzystać z kombinacji serwisu: krótko do forhendu/długo w „łokieć”/bekhend. Co na tym zyskasz? Twój rywal będzie czuł się niepewnie na odbiorze. Jeżeli za wcześnie zrobi ruch nogami do krótkiego serwisu, może nie zdążyć zareagować na szybki serwis. A jak będzie czekał na długie podanie w bekhend, może spóźnić się do odbioru krótkiego serwisu. Jeżeli przeciwnik nie zareaguje w odpowiedni sposób, popełni błąd albo odbierze ze słabą jakością (np. wysoko nad siatką). To będzie twoja szansa na atak i wygranie akcji.
  2. Odbierającemu najczęściej trudno jest dobrze odebrać serwis krótki, przy którym piłka od niego „ucieka”. Przykład: praworęczny zawodnik gra przeciwko praworęcznemu rywalowi. Serwuje mu „wkręta” po prostej, czyli do forhendu, a piłeczka po odbiciu ucieka na zewnątrz stołu. Trudniej skontrolować rotację, odbierając takie podanie.
  3. Najbardziej efektywnym, krótkim serwisem jest taki, którego drugie odbicie po przeciwnej stronie ma miejsce na samej krawędzi stołu. Dlaczego? Trudno ocenić długość takiego podania. To wychodzący czy krótki serwis? Możesz zaatakować topspinem czy jednak piłeczka odbije się jeszcze raz, na samej krawędzi stołu? Rozumiesz, o czym mówię? Znasz to uczucie? Ten moment zawahania, kiedy jest się odbierającym. Ta chwila niepewności w tenisie stołowym ma ogromne znaczenie. Najczęściej podejmuje się wtedy błędne decyzje. I odbiera ze słabą jakością albo popełnia błąd. Dodatkową zaletą takiego serwisu jest to, że piłeczka odbija się mniej więcej w połowie strony przeciwnika, a więc stosunkowo daleko od siatki. To też utrudnia odbiór.
  4. Dopóki nie sprawdzisz, to się nie dowiesz. Nie bój się, szczególnie na początku meczu, trochę „pokombinować” z serwisem. Zaserwuj raz krótko w forhend, potem krótko w bekhend. Skorzystaj z szybkiego podania. Poszukaj tego, co działa. Każdy rywal jest inny. Jeden nie radzi sobie z półdługimi serwisami, inny nie umie dobrze obierać forhendem.

Dobry serwis w tenisie stołowym kluczem do sukcesu

Na Mistrzostwa Europy Seniorów w Alicante (2018) pojechałem w roli trenera. Będąc na sali treningowej ciężko było określić, kto jest najlepszym tenisistą stołowym na tym turnieju. U niemal wszystkich piłeczka chodziła „jak po sznurku”. Nie było widać większej różnicy pomiędzy zawodnikami. Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej w hali głównej, na której rozgrywano turniej. Faworyci kontrolowali przebieg wydarzeń na stole, pokonując kolejnych rywali. Skąd ta różnica?

Tenis stołowy to sport niezwykle złożony. Ważne jest odpowiednie wyszkolenie techniczne oraz umiejętności. Ale jeszcze ważniejsze jest jak to, co umiemy, przełożymy na grę na punkty. Czy potrafimy wykorzystać nasze mocne strony? Czy potrafimy szybko rozpracować swojego przeciwnika? Aby dobrze grać w tenisa stołowego trzeba pamiętać o odpowiedniej taktyce.

Akcja nie zaczyna się w „trzeciej piłce”. Akcja zaczyna się od serwisu. To właśnie serwis i odbiór często decydują o tym, kto odchodzi od stołu jako zwycięzca. Bo co z tego, że ktoś potrafi bardzo dobrze atakować np. forhendem? Jeżeli jego przeciwnik będzie lepszy w elementach serwis/odbiór, to będzie kontrolował przebieg całego meczu. A szans do ataku forhendem będzie bardzo mało.

Podsumowanie

Pamiętaj o doskonaleniu swojego serwisu. Znajdź 10-15 minut na każdym treningu. Pomyśl. Który z twoich serwisów jest skuteczny, a który wymaga poprawy? A może chcesz nauczyć się nowego podania? Warto poświęcić na to czas. Ćwicząc regularnie, podniesiesz poziom swojej gry.

Nie musisz nauczyć się wszystkich możliwych serwisów z każdą możliwą rotacją. W pierwszej kolejności popracuj nad tym, co już potrafisz. Naucz się kontrolować swoje podanie. Odpowiedz na pytanie: jaki serwis będzie pasował do twojego stylu gry? W czym czujesz się najlepiej? Co chcesz osiągnąć?

Wszystko zależy od umiejętności twoich i twojego przeciwnika. Zazwyczaj jednak nie zdobywamy punktów bezpośrednio serwisem. To nie tenis ziemny. Ale możemy sobie zaplanować nasze kolejne uderzenie. Możemy przewidzieć, jak odbierze nasz przeciwnik. I zdecydowanie warto z tej możliwości skorzystać.

Otrzymałaś/otrzymałeś odpowiedź na pytanie jak dobrze serwować w tenisie stołowym? Mam nadzieję, że tak! Warto również skorzystać z porad trenera tenisa stołowego, który pomoże Ci uporządkować wiedzę i udzieli cennych wskazówek.

Który z twoich serwisów sprawia najwięcej problemów przeciwnikom? Daj znać w komentarzu.

-Mats

4,9 / 5. Ilość ocen: 28

Oceń jako pierwszy:)

Zobacz więcej wpisów

7 komentarzy

  1. franek_k

    Witam, świetny blog! W pełni rozumiem co Pan pisze, znalazłem tu bardzo dużo rzeczy, na które wcześniej nie zwracałem uwagi, zwłaszcza o serwisie. Proszę o poradę w doborze okładzin, oraz weryfikację tych, które teraz używam. Jestem leworęcznym graczem, raczej stawiam na backhand, lubię grać również krótko przebiciem z dolną rotacją, nieco pasywnie, zwłaszcza z praworęcznymi graczami. W wymianach z reguły trzymam się (silniejszego) backhandu. Serwuję z reguły również backhandem po przekątnej bądź krótkim serwisem tuż za siatkę. Gram aktualnie rakietką „Samsonov 2016” z dwoma okładzinami Tibhar Evolution MX-P na podkładzie 2.0. Czy mógłby mi Pan doradzić, czy wybrana przeze mnie rakietka jest właściwa?
    Dziękuję i pozdrawiam!

    Odpowiedz
  2. Bernard

    Szukam używanych okładzin Tenergy 05
    Gram amatorsko
    Jestem z Warszawy

    Odpowiedz
  3. Odbiór serwu

    Witam,
    Dopiero dzisiaj znalazłam Pana bloga.
    Bardzo dużo ciekawych informacji można tu przeczytać za co serdecznie dziękuję.
    Mam jednak pytanie, może naiwne, ale stawiam pierwsze kroki…
    A co z odbiorem serwu gdy jest zagrany z rotacją? Może Pan coś więcej o tym napisać?

    Odpowiedz
    • Mats

      Dziękuję za komentarz 🙂 .

      O jakiej rotacji mówimy? O bocznej, dolnej, górnej? Ilu zawodników, tyle różnych serwisów i różnych rotacji. Są pewne uniwersalne wskazówki/zasady, związane z odbiorem. Co do zasady, zazwyczaj chodzi o to, aby „odwrócić” rotację nadaną przez serwującego, dzięki czemu łatwiej skontrolować nam nasze uderzenie. Planuję nagrać film szkoleniowy i dodać go na swoim kanale na YouTube. Kwestie związane z odbiorem łatwiej jest pokazać, niż o tym pisać.

      Odpowiedz
  4. Simon 33

    Witam
    Jakie proponujesz okładziny dla początkującego gracza 47 lat ,zacząłem grać od 8 miesięcy ( deskę kupiłem donic persson ar )

    Dziękuje za podpowiedzi
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Mats

      Witam
      Grasz od 8 miesięcy, tak więc dobrze znaleźć balans pomiędzy szybkością i kontrolą. Skoro deska Donic, to i okładziny tej samej firmy mogę polecić. Donic Bluefire M2 z podkładem 2.0 mm. Są trzy odmiany: M1, M2, M3. Różnią się od siebie twardością. M2 jest pośrodku i będzie dobrym wyborem dla Ciebie. Podkład 2.0 mm zapewni fajną dynamikę i czucie piłki. Miałem możliwość testowania tej okładziny więc wiem, że są dobrej jakości.
      Jak już się zdecydujesz na zakup, napisz proszę jak wrażenia z gry.
      Dziękuję za komentarz i pozdrawiam
      Mats

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.