Zaznacz stronę

Jak wybrać okładziny do tenisa stołowego? Poradnik

Strona główna » Blog » Jak wybrać okładziny do tenisa stołowego? Poradnik

Każda z regularnie grających osób zastanawiała się wielokrotnie nad tym, jakie okładziny do tenisa stołowego wybrać. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu? W tym wpisie znajdziesz kilka cennych wskazówek.

Wybór okładzin do tenisa stołowego.

Jakie są rodzaje okładzin do tenisa stołowego?

Okładziny do tenisa stołowego dzielimy na:

  1. czopowane(czopy krótkie, półdługie albo długie)
  2. antytopspinowe
  3. gładkie, rotacyjne

Długie czopy stosowane są przede wszystkim przez zawodników preferujących grę defensywną, a możliwości ataku są nimi mocno ograniczone. Jednym z najbardziej znanych zawodników grających długim czopem jest Grek Panagiotis Gionis.

Czopy półdługie są już bardziej uniwersalne, dają trochę więcej możliwości do zmiany rotacji. Czopy krótkie stosuje się głównie do szybkiej gry blisko stołu. Taką okładzinę na stronie forhendowej ma Mattias Falck, srebrny medalista Mistrzostw Świata w 2019 roku.

Okładziny antytopsinowe. Dość popularne wśród amatorów. Korzystając z nich we właściwy sposób możemy wybić rywala z rytmu gry, zmieniając tempo i długość naszych uderzeń. 

Okładziny rotacyjne są najbardziej popularne i służą do gry ofensywnej. 

Większość okładzin jest dostępnych z podkładami o różnych grubościach. Dla początkujących, szczególnie dzieci, polecam te „cieńsze”. Zapewniają dobrą kontrolę, a to najważniejsze przy stawianiu pierwszych kroków w tenisie stołowym. Ogólnie pisząc, im podkład grubszy, tym większa szybkość i mniejsza kontrola.

Jakie okładziny do tenisa stołowego są najlepsze?

Jednoznaczne określenie, która okładzina do gry w tenisa stołowego jest najlepsza, jest…niemożliwe. Dlaczego? Dostępność i różnorodność sprzętu dostępnego na rynku jest ogromna. Do tego należy pamiętać o tym, że mamy różne style gry. Dla osoby preferującej grę defensywną najlepszą okładziną będzie np. ta z tzw. długimi czopami. A dla zawodnika grającego mocne ataki topspinowe z obu stron – najlepsze „gumy” do tenisa stołowego to te ofensywne, rotacyjne, z maksymalną grubością podkładu.

Co chcę przez to powiedzieć? Najlepsze okładziny do tenisa stołowego to te, którymi będzie się Tobie/Twojemu dziecku(jeżeli szukasz sprzętu dla swojej pociechy) dobrze grało. A jak je znaleźć?

Zadaj sobie kilka pytań:

  • Jesteś początkującym czy średnio zaawansowanym zawodnikiem?
  • Jaki styl gry preferujesz, defensywny czy ofensywny?
  • Grasz czopem krótkim/półdługim/długim albo antkiem?
  • Grasz okładzinami gładkimi, ofensywnymi?
  • Dlaczego chcesz zmienić okładziny i czego od nowego sprzętu oczekujesz – większej szybkości, rotacji czy kontroli?

Po zadaniu sobie tych pytań będziemy już mieli pewność, czego szukamy. Teraz czas na kolejny etap.

Lista okładzin do tenisa stołowego ITTF

Wiesz już, jakiego typu okładzin poszukujesz. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jaki sprzęt posiada tzw. certyfikat Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (ITTF). Jest to istotne, ponieważ:

  1. Okładziny z atestem ITTF to gwarancja dobrej jakości
  2. Okładziny z listy ITTF są dozwolone tzn. możesz nimi grać na wszelkiego rodzaju turniejach/w rozgrywkach ligowych

Listę okładzin ITTF znajdziesz pod adresem https://equipment.ittf.com/#/equipment/racket_coverings

Masz w czym wybierać. Wszystkich dozwolonych okładzin jest 1635 (stan na czerwiec 2023 roku). Rozbijając je na poszczególne rodzaje na liście znajdziemy:

  1. 57 okładzin typu antytopspin
  2. 1150 okładzin tzw. gładkich/ofensywnych
  3. 180 długich czopów
  4. 248 krótkich czopów

Ciekawostka

Od października 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące kolorów okładzin. Jedna musi być czarna, a druga może być: czerwona, zielona, niebieska, różowa lub fioletowa.

Jak dobrać okładziny do tenisa stołowego?

Po przejrzeniu okładzin z atestem ITTF i wstępnym stworzeniu swojej listy, zacznij szukać sprzętu w internecie. Ceny są bardzo zróżnicowane, więc ważne jest, abyś zastanowiła/zastanowił się nad budżetem, jaki chcesz przeznaczyć na zakup nowych okładzin. Ceny wahają się od około 40 zł do nawet 385 zł za sztukę.

Przed zakupem nowych okładzin, możesz również poszukać używanych „gum” do tenisa stołowego. Będą znacznie tańsze i dadzą możliwość ich przetestowania. Jeśli faktycznie spełnią Twoje wymagania, po jakimś czasie będzie można zdecydować się na zakup nowego kompletu. Pamiętaj jednak, że główki desek różnią się od siebie wielkością, więc używana okładzina może nie mieć idealnych rozmiarów i być np. zbyt mała.

Jak dobrać okładziny do tenisa stołowego? Zastanów się nad tym, czego oczekujesz od swoich nowych okładzin i dobierz je z myślą o desce. Jeżeli grasz twardą i szybką, może warto wybrać miękkie okładziny? Tak, aby mieć większą kontrolę i możliwość nadawania rotacji? Do deski miękkiej pasują twardsze okładziny. To dość popularne połączenia.

Po zakupie nowych okładzin czas na przyklejenie ich na deskę. Informacje o tym, jak zrobić to samemu, znajdziesz w artykule Rakietka do tenisa stołowego – jaką wybrać? .

Świadomie nie korzystałem z nazw producentów. To nie jest wpis sponsorowany.

5 / 5. Ilość ocen: 2

Oceń jako pierwszy:)

Zobacz więcej wpisów

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.