Zaznacz stronę

Zasady gry w tenisa stołowego

Strona główna » Blog » Zasady gry w tenisa stołowego

Zasady gry w tenisa stołowego zmieniały się wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Szukasz informacji, jakie przepisy obowiązują obecnie, w 2023 roku? Z tego wpisu dowiesz się, jak serwować i poprawnie liczyć punkty w grze indywidualnej oraz deblowej. Poznaj przepisy gry w tenisa stołowego.

zasady gry w tenisa stołowego

Zasady gry w tenisa stołowego – punktacja

Od 2001 roku obowiązują nowe zasady gry w tenisa stołowego. Mecze rozgrywane są do 3 bądź 4 wygranych setów. Każdy set grany jest do 11 punktów (bądź do dwóch punktów przewagi od wyniku 10-10). Zmiana podającego następuje po dwóch serwisach. Uwaga! Jeżeli wynik seta wynosi 10-10 i zaczyna się gra na przewagi, zmiana podającego następuje po jednym serwisie.

Przeczytaj również: Jak dobrze serwować w tenisie stołowym?

Po każdym rozegranym secie zawodnicy zmieniają strony. Jeżeli mecz jest wyrównany i dojdzie do ostatniego seta (wynik 2:2 albo 3:3), zawodnicy zmieniają strony stołu po zdobyciu 5 punktów przez jednego z nich np. przy wyniku 5-3.

Przykładowe wyniki meczów:

 • do 3 wygranych setów: 11-8, 3-11, 14-12, 11-6. Ostateczny wynik pojedynku 3:1
 • do 4 wygranych setów: 4-11, 11-9, 12-10, 9-11, 18-16, 7-11, 11-5. Ostateczny wynik pojedynku 4:3

Przepisy gry w tenisa stołowego – kto zaczyna partię?

O tym, kto zaczyna serwować w meczu, decyduje losowanie np. rzut monetą. Jeżeli akurat nie masz przy sobie „drobnych”, losowanie może odbyć się w inny sposób. Weź piłeczkę w dłoń, schowaj ręce poniżej powierzchni stołu. Tak, aby twój przeciwnik stojący po przeciwnej stronie nie widział, w której dłoni ją trzymasz. Losowanie jest bardzo proste. Rywal zgaduje, czy piłeczkę masz w lewej czy prawej ręce.

Osoba, która wygra losowanie, decyduje czy chce zacząć pierwszego seta od podania czy od odbioru serwisu. Ważne! Jeżeli np. to ty zaczynasz pierwszego seta serwując, w drugim secie jako pierwszy serwuje twój przeciwnik. I tak na zmianę, aż do zakończenia meczu.

Jeżeli wygrasz losowanie, możesz też wybrać stronę stołu, na której chcesz rozpocząć pojedynek. Podsumowując: wybrać można serwis albo stronę.

Zasady gry w tenisa stołowego – serwis

Zawodnik trzyma piłeczkę w „otwartej” dłoni. Należy podrzucić ją pionowo na wysokość co najmniej 16 cm. Po podrzuceniu, aż do momentu jej uderzenia przez serwującego, piłeczka musi być cały czas widoczna dla przeciwnika. Takie są zasady gry w tenisa stołowego na profesjonalnych turniejach. Jeżeli grasz tylko dla zabawy, te przepisy nie są istotne. Ale warto wiedzieć 🙂 .

Najistotniejsza zasada przy serwisie: po uderzeniu piłeczka musi odbić się raz na stronie podającego i raz na stronie odbierającego.

Jeżeli przy serwisie piłka po drodze dotknie siatki stołu, mamy tzw. net. Nie tracimy wtedy punktu. Należy tylko ponownie zaserwować. Może tak się zdarzyć kilka razy pod rząd. Nie ma to żadnego przełożenia na punktację.

Serwis w siatkę albo poza stół oznacza stratę punktu.

Tenis stołowy – zasady gry w debla

W grze deblowej/podwójnej zasady punktacji się nie zmieniają. W tenisie stołowym partnerzy uderzają piłeczkę na zmianę.

Zasady serwowania w grze deblowej:

przepisy gry w tenisa stołowego debel
 • serwujący serwuje zawsze z prawej strony, po przekątnej stołu (patrz zdjęcie).
 • przez cały czas trwania seta serwujesz na zawodnika A, a odbierasz od zawodnika B. W kolejnym secie serwujesz na gracza B, a odbierasz od gracza A.

Może to wydawać się trochę skomplikowane, ale spokojnie. Wytłumaczę ci to na przykładzie.

Zawodnicy A i B grają przeciwko Y i Z. Załóżmy, że para AB wygrała losowanie, zawodnik A serwuje jako pierwszy. Rywale decydują, że odbierać będzie gracz Y.

Tak więc w pierwszym secie wyglądałoby to następująco:

 1. A serwuje na Y
 2. Y serwuje na B
 3. B serwuje na Z
 4. Z serwuje na A

W secie drugim od serwisu zacznie para YX. Mogą zdecydować, kto będzie serwować jako pierwszy. Jeżeli będzie to np. gracz Z, odbierać musi zawodnik B. A więc:

 1. Z serwuje na B
 2. B serwuje na Y
 3. Y serwuje na A
 4. A serwuje na Z

I tak na zmianę. Jeżeli mecz jest wyrównany i dojdzie do ostatniego seta (wynik 2:2 albo 3:3), następuje zmiana odbierającego po zdobyciu 5 punktów przez jedną z par deblowych. Posługując się wyżej wspomnianym przykładem: przy stanie 4-4 w ostatnim secie A serwuje na Y. Przy stanie 5-4 następuje zmiana stron. I przechodzimy do ustawienia z seta nr 2 i 4, a więc A serwuje na Z.

Chcesz jeszcze lepiej poznać przepisy gry w tenisa stołowego? Szczegóły znajdziesz na stronie Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego(podręcznik ITTF).

Podsumowanie

Tenis stołowy to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. To dyscyplina, która poprawia nasze samopoczucie i kondycję. Właśnie poznałaś/poznałeś zasady gry w tenisa stołowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ping ponga, poszukaj informacji na tej stronie. Dowiesz się m.in. jaką rakietkę do tenisa stołowego wybrać i jak możesz podnieść poziom swojej gry.

-Mats

4,2 / 5. Ilość ocen: 53

Oceń jako pierwszy:)

Zobacz więcej wpisów

12 komentarzy

 1. Maciej

  W nawiazaniu do wczesniejszego pytania na ktore odpowiedziano: „Odbierający może odebrać serwis tylko po jednym odbiciu piłeczki na swojej połowie stołu” – co jeśli to nie jest serwis tylko normalna wymiana po serwisie i któryś z graczy odbije piłeczkę „z woleja” to jest bez odbicia się jej na swojej połowie stołu ale nad jego powierzchnią – czy to jest legalne zagranie czy też ten kto tak odbije traci automatycznie punkt?

  Odpowiedz
  • Mats

   Dzięki za komentarz. Piłeczka MUSI odbić się od stołu, nie gra się „wolejem” w tenisie stołowym.

   Odpowiedz
 2. Mateusz

  Mam pytanie. Jak zaczynamy grę gramy i przykładowo ja odbiję piłkę tak że trafi w przeciwnika ale nie dotknie jego pola to dla kogo jest punkt?

  Odpowiedz
  • Mats

   Dziękuję za komentarz, Mateusz. Jeżeli piłeczka nie odbije się od stołu i dotknie przeciwnika w dowolną część ciała, nie znajdującą się NAD blatem stołu, punkt zdobywa przeciwnik. Jeżeli jednak, przykładowo, zaserwujemy, piłeczka odbije się na naszej połówce, a następnie, będąc po stronie przeciwnika, trafi jego przedramię znajdujące się NAD powierzchnią stołu, punkt zdobywa serwujący. Mam nadzieję, że to pomoże 🙂 . Pozdrawiam

   Odpowiedz
 3. Marcin

  Gracz A serwuje. Piłeczka nie odbija się od stołu po stronie gracza B, ale ten (B) odbija ja na stronę gracza A. Kto zdobywa punkt?

  Odpowiedz
  • Mats

   Marcin, dzięki za komentarz. Piłeczka przy poprawnie wykonanym serwisie odbija się raz po stronie serwującego i conajmniej raz na stronie odbierającego. Odbierający może odebrać serwis tylko po jednym odbiciu piłeczki na swojej połowie stołu. Jeżeli jednak uderzy piłeczkę, nie dając jej się najpierw odbić od stołu, traci punkt. Jeżeli piłeczka odbije się na jego połówce więcej niż raz, również traci punkt. Czy odpowiedziałem na Twoje pytanie? 🙂

   Odpowiedz
 4. Mats

  Dziękuję za komentarz. Akcję powtarzamy tylko w sytuacji, gdy piłka dotknie siatki przez serwisie(tak jak w tenisie). Jeżeli piłeczka dotknie siatki w trakcie trwania akcji, gramy wymianę do końca.

  Odpowiedz
 5. bleki1234

  czy po zagraniu pilki pilka dotknie slupka siatki i wpadnie jednak na strone przeciwnika co wtedy ?

  Odpowiedz
  • Mats

   Słupek jest przedłużeniem siatki. Jeżeli piłka dotknie słupka i wpadnie na stronę przeciwnika, gra powinna być kontynuowana.

   Odpowiedz
 6. świnka peppa

  BaR dZO FajNe

  Odpowiedz
 7. Zasady gry

  Witam mam takie pytanie,gdy uderze rakietka w stół,to punkt jest dla przeciwnika?

  Odpowiedz
  • Mats

   Dziękuję za komentarz. Jeżeli uderzysz rakietką w stół przy wykonywaniu uderzenia, ale go nie przesuniesz, gra może być kontynuowana. Nie tracisz wtedy punktu 🙂 .

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.