Zaznacz stronę

Zasady gry w tenisa stołowego

Strona główna » Blog » Zasady gry w tenisa stołowego

Zasady gry w tenisa stołowego zmieniały się wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Szukasz informacji, jakie przepisy obowiązują obecnie, w sezonie 2023/2024? Z tego wpisu dowiesz się, jak serwować i poprawnie liczyć punkty w grze indywidualnej oraz deblowej. Poznaj przepisy gry w tenisa stołowego.

zasady gry w tenisa stołowego

Zasady gry w tenisa stołowego – punktacja

Od 2001 roku obowiązują nowe zasady gry w tenisa stołowego. Mecze rozgrywane są do 3 bądź 4 wygranych setów. Każdy set grany jest do 11 punktów (bądź do dwóch punktów przewagi od wyniku 10-10). Zmiana podającego następuje po dwóch serwisach. Uwaga! Jeżeli wynik seta wynosi 10-10 i zaczyna się gra na przewagi, zmiana podającego następuje po jednym serwisie.

Przeczytaj również: Jak dobrze serwować w tenisie stołowym?

Po każdym rozegranym secie zawodnicy zmieniają strony. Jeżeli mecz jest wyrównany i dojdzie do ostatniego seta (wynik 2:2 albo 3:3), zawodnicy zmieniają strony stołu po zdobyciu 5 punktów przez jednego z nich np. przy wyniku 5-3.

Przykładowe wyniki meczów:

 • do 3 wygranych setów: 11-8, 3-11, 14-12, 11-6. Ostateczny wynik pojedynku 3:1
 • do 4 wygranych setów: 4-11, 11-9, 12-10, 9-11, 18-16, 7-11, 11-5. Ostateczny wynik pojedynku 4:3

Przepisy gry w tenisa stołowego – kto zaczyna partię?

O tym, kto zaczyna serwować w meczu, decyduje losowanie np. rzut monetą. Jeżeli akurat nie masz przy sobie „drobnych”, losowanie może odbyć się w inny sposób. Weź piłeczkę w dłoń, schowaj ręce poniżej powierzchni stołu. Tak, aby twój przeciwnik stojący po przeciwnej stronie nie widział, w której dłoni ją trzymasz. Losowanie jest bardzo proste. Rywal zgaduje, czy piłeczkę masz w lewej czy prawej ręce.

Osoba, która wygra losowanie, decyduje czy chce zacząć pierwszego seta od podania czy od odbioru serwisu. Ważne! Jeżeli np. to ty zaczynasz pierwszego seta serwując, w drugim secie jako pierwszy serwuje twój przeciwnik. I tak na zmianę, aż do zakończenia meczu.

Jeżeli wygrasz losowanie, możesz też wybrać stronę stołu, na której chcesz rozpocząć pojedynek. Podsumowując: wybrać można serwis albo stronę.

Zasady gry w tenisa stołowego – serwis

Zawodnik trzyma piłeczkę w „otwartej” dłoni. Należy podrzucić ją pionowo na wysokość co najmniej 16 cm. Po podrzuceniu, aż do momentu jej uderzenia przez serwującego, piłeczka musi być cały czas widoczna dla przeciwnika. Takie są zasady gry w tenisa stołowego na profesjonalnych turniejach. Jeżeli grasz tylko dla zabawy, te przepisy nie są istotne. Ale warto wiedzieć 🙂 .

Najistotniejsza zasada przy serwisie: po uderzeniu piłeczka musi odbić się raz na stronie podającego i raz na stronie odbierającego.

Jeżeli przy serwisie piłka po drodze dotknie siatki stołu, mamy tzw. net. Nie tracimy wtedy punktu. Należy tylko ponownie zaserwować. Może tak się zdarzyć kilka razy pod rząd. Nie ma to żadnego przełożenia na punktację.

Serwis w siatkę albo poza stół oznacza stratę punktu.

Tenis stołowy – zasady gry w debla

W grze deblowej/podwójnej zasady punktacji się nie zmieniają. W tenisie stołowym partnerzy uderzają piłeczkę na zmianę.

Zasady serwowania w grze deblowej:

przepisy gry w tenisa stołowego debel
 • serwujący serwuje zawsze z prawej strony, po przekątnej stołu (patrz zdjęcie).
 • przez cały czas trwania seta serwujesz na zawodnika A, a odbierasz od zawodnika B. W kolejnym secie serwujesz na gracza B, a odbierasz od gracza A.

Może to wydawać się trochę skomplikowane, ale spokojnie. Wytłumaczę ci to na przykładzie.

Zawodnicy A i B grają przeciwko Y i Z. Załóżmy, że para AB wygrała losowanie, zawodnik A serwuje jako pierwszy. Rywale decydują, że odbierać będzie gracz Y.

Tak więc w pierwszym secie wyglądałoby to następująco:

 1. A serwuje na Y
 2. Y serwuje na B
 3. B serwuje na Z
 4. Z serwuje na A

W secie drugim od serwisu zacznie para YX. Mogą zdecydować, kto będzie serwować jako pierwszy. Jeżeli będzie to np. gracz Z, odbierać musi zawodnik B. A więc:

 1. Z serwuje na B
 2. B serwuje na Y
 3. Y serwuje na A
 4. A serwuje na Z

I tak na zmianę. Jeżeli mecz jest wyrównany i dojdzie do ostatniego seta (wynik 2:2 albo 3:3), następuje zmiana odbierającego po zdobyciu 5 punktów przez jedną z par deblowych. Posługując się wyżej wspomnianym przykładem: przy stanie 4-4 w ostatnim secie A serwuje na Y. Przy stanie 5-4 następuje zmiana stron. I przechodzimy do ustawienia z seta nr 2 i 4, a więc A serwuje na Z.

Chcesz jeszcze lepiej poznać przepisy gry w tenisa stołowego? Szczegóły znajdziesz na stronie Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego(podręcznik ITTF).

Podsumowanie

Tenis stołowy to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. To dyscyplina, która poprawia nasze samopoczucie i kondycję. Właśnie poznałaś/poznałeś zasady gry w tenisa stołowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ping ponga, poszukaj informacji na tej stronie. Dowiesz się m.in. jaką rakietkę do tenisa stołowego wybrać i jak możesz podnieść poziom swojej gry.

-Mats

FAQ

Czy w tenisie stołowym można odbić ręką?

Piłeczkę można odbić rakietką, palcami i obszarem dłoni poniżej nadgarstka ręki grającej. Nie można dotknąć piłeczki ręką niegrającą. Jeżeli tak się stanie, tracimy punkt.

Jakie wymiary ma stół do tenisa stołowego?

Wymiary stołu do tenisa stołowego to 274×152.5×76 cm, a wysokość siatki wynosi 15.25 cm. 

Jak serwować w tenisie stołowym?

Serwujący powinien podrzucić piłkę pionowo do góry, bez nadawania rotacji, tak aby po opuszczeniu dłoni uniosła się co najmniej na wysokość 16 cm (dla porównania, siatka ma wysokość 15.25 cm), a następnie upadła bez dotykania czegokolwiek przed uderzeniem. Więcej informacji: https://maciej-mats.com/jak-dobrze-serwowac-w-tenisie-stolowym/

Jak długo trwa mecz tenisa stołowego?

Mecz tenisa stołowego rozgrywany jest do 3 bądź 4 wygranych setów. Każdy set grany jest do 11 punktów (bądź do dwóch punktów przewagi od wyniku 10-10). Zmiana podającego następuje po dwóch serwisach. Jeżeli wynik seta wynosi 10-10 i zaczyna się gra na przewagi, zmiana podającego następuje po jednym serwisie.

4,3 / 5. Ilość ocen: 66

Oceń jako pierwszy:)

Zobacz więcej wpisów

25 komentarzy

 1. DaDo

  Czy serwujący powinien grzecznościowo poczekać aż przyjmujący przyjmie pozycję do odbioru serwisu, czy może to robić „z zaskoczenia”. Jak wygląda to w grze deblowej, czy powinien poczekać aż zawodnicy drużyny przeciwnej zmienią się na miejsca.

  Odpowiedz
  • Mats

   Dziękuję za komentarz. Jak najbardziej, należy „poczekać” aż przeciwnik/przeciwnicy będą gotowi do gry.

   Odpowiedz
 2. Jan

  Czy w czasie grania systemem skróconym, gramy do 12 czy 13 zdobytych punktów? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 3. Oliwier Adamczyk

  Pytanie żebym był pewien
  Kiedy piłka dotknie siatki ale przejdzie na drugą stronę to jest punkt dla mnie jeśli przeciwnik nie odbije (to wiem)
  Ale chodzi mi o to czy tak jest zawsze czy są jakieś wyjątki np. kiedy piłka praktycznie zatrzymała się na siatce i opadła tuż za nią na połowie przeciwnika że ten nie miał nawet jak jej odbić to nadal punkt dla mnie?

  Odpowiedz
 4. Lech

  Dzień dobry. Czy przy grze w debla, jeśli piłeczka trafi w siatkę (net) i spadnie na niewłaściwym polu serwisowym jest to punkt dla przeciwników czy serwis jest powtarzany ?

  Odpowiedz
  • Mats

   Dziękuję za komentarz. Punkt dla przeciwników.

   Odpowiedz
 5. Początek wymiany

  Dzień dobry,
  Normalnie nie wolno odzywać się podczas wymiany. Jeżeli przygotowuję się do serwisu, piłeczka leży na dłoni i w tym momencie przeciwnik zaczyna coś do siebie mówić to czy powinienem być mi przyznany punkt?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Mats

   Przyjęcie pozycji do serwisu należy traktować jako rozpoczęcie wymiany. Może nie przyznanie punktu, ale najpierw ostrzeżenie, a jak to nie pomoże, to żółta kartka za niesportowe zachowanie.

   Odpowiedz
 6. Avec

  Kiedy serwis uznaje się za wykonany? Czy w momencie podrzucenia piłeczki z otwartej dłoni? Co jeśli ktoś podrzuci a następnie minie się rakietką z piłeczką, czy traci punkt? Co jeśli uderzy rakietką, ale nie trafi w stół? Zdarza się, że zawodnicy wpierw odbijają sobie piłeczką o podłogę przed serwisem lub puszczają z ręki kilka razy na stół i nie jest to traktowane jako serwis. Czy tę kwestię rozstrzyga podrzut z otwartej dłoni?

  Odpowiedz
  • Mats

   Co do zasady, samo przyjęcie pozycji do serwisu oznacza już jego „rozpoczęcie”. Tak więc jeżeli piłeczka zostanie podrzucona i nie trafi się w piłeczkę, tracimy punkt. Jeżeli nie trafi się w stół, to oczywiście również tracimy punkt.

   Odpowiedz
 7. Wojtek Sz.

  W nawiązaniu do pytania Przemysława P. – podkręcona piłka wraca na moją stronę i przeciwnik zdążył ją w ostatniej chwili dotknąć przed upadkiem na moją połowę (ja już jej nie odbiłem), ale w tym momencie całym ciałem był po mojej stronie siatki. Czy wtedy przeciwnik zdobywa punkt?

  Odpowiedz
 8. Przemysław P.

  Witam, jeśli serwuje i tak podkręcę piłkę, że piłka sama wróci na moją stronę to kto otrzymuje punkt. Zdarzyło mi się to również w czasie gry, że piłkę tak podkręciłem że sama wróciła do mnie i kto wtedy zdobywa punkt.

  Odpowiedz
  • Mats

   Dziękuję za komentarz. Jeżeli piłeczka wróci bez kontaktu z rakietką przeciwnika, punkt dla Pana, Panie Przemysławie 🙂

   Odpowiedz
 9. Maciej

  W nawiazaniu do wczesniejszego pytania na ktore odpowiedziano: „Odbierający może odebrać serwis tylko po jednym odbiciu piłeczki na swojej połowie stołu” – co jeśli to nie jest serwis tylko normalna wymiana po serwisie i któryś z graczy odbije piłeczkę „z woleja” to jest bez odbicia się jej na swojej połowie stołu ale nad jego powierzchnią – czy to jest legalne zagranie czy też ten kto tak odbije traci automatycznie punkt?

  Odpowiedz
  • Mats

   Dzięki za komentarz. Piłeczka MUSI odbić się od stołu, nie gra się „wolejem” w tenisie stołowym.

   Odpowiedz
 10. Mateusz

  Mam pytanie. Jak zaczynamy grę gramy i przykładowo ja odbiję piłkę tak że trafi w przeciwnika ale nie dotknie jego pola to dla kogo jest punkt?

  Odpowiedz
  • Mats

   Dziękuję za komentarz, Mateusz. Jeżeli piłeczka nie odbije się od stołu i dotknie przeciwnika w dowolną część ciała, nie znajdującą się NAD blatem stołu, punkt zdobywa przeciwnik. Jeżeli jednak, przykładowo, zaserwujemy, piłeczka odbije się na naszej połówce, a następnie, będąc po stronie przeciwnika, trafi jego przedramię znajdujące się NAD powierzchnią stołu, punkt zdobywa serwujący. Mam nadzieję, że to pomoże 🙂 . Pozdrawiam

   Odpowiedz
 11. Marcin

  Gracz A serwuje. Piłeczka nie odbija się od stołu po stronie gracza B, ale ten (B) odbija ja na stronę gracza A. Kto zdobywa punkt?

  Odpowiedz
  • Mats

   Marcin, dzięki za komentarz. Piłeczka przy poprawnie wykonanym serwisie odbija się raz po stronie serwującego i conajmniej raz na stronie odbierającego. Odbierający może odebrać serwis tylko po jednym odbiciu piłeczki na swojej połowie stołu. Jeżeli jednak uderzy piłeczkę, nie dając jej się najpierw odbić od stołu, traci punkt. Jeżeli piłeczka odbije się na jego połówce więcej niż raz, również traci punkt. Czy odpowiedziałem na Twoje pytanie? 🙂

   Odpowiedz
 12. Mats

  Dziękuję za komentarz. Akcję powtarzamy tylko w sytuacji, gdy piłka dotknie siatki przez serwisie(tak jak w tenisie). Jeżeli piłeczka dotknie siatki w trakcie trwania akcji, gramy wymianę do końca.

  Odpowiedz
 13. bleki1234

  czy po zagraniu pilki pilka dotknie slupka siatki i wpadnie jednak na strone przeciwnika co wtedy ?

  Odpowiedz
  • Mats

   Słupek jest przedłużeniem siatki. Jeżeli piłka dotknie słupka i wpadnie na stronę przeciwnika, gra powinna być kontynuowana.

   Odpowiedz
 14. świnka peppa

  BaR dZO FajNe

  Odpowiedz
 15. Zasady gry

  Witam mam takie pytanie,gdy uderze rakietka w stół,to punkt jest dla przeciwnika?

  Odpowiedz
  • Mats

   Dziękuję za komentarz. Jeżeli uderzysz rakietką w stół przy wykonywaniu uderzenia, ale go nie przesuniesz, gra może być kontynuowana. Nie tracisz wtedy punktu 🙂 .

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.