Zaznacz stronę

Trening tenisa stołowego dla początkujących

Strona główna » Blog » Trening tenisa stołowego dla początkujących

Zaczynasz przygodę z tenisem stołowym? A może chcesz poprawić technikę swojej gry? Niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania jesteś, warto uporządkować swoją wiedzę. W tym wpisie znajdziesz wiele przydatnych informacji. Uchwyt rakietki. Technika wykonywanych uderzeń. Poruszanie się przy stole. Cenne rady i podpowiedzi. Filmy video. Wszystko to, co istotne w temacie trening tenisa stołowego dla początkujących.

trening tenisa stołowego dla początkujących

Trening tenisa stołowego dla początkujących – wstęp

Tenis stołowy to sport, w którym na końcowy sukces składa się bardzo wiele czynników. Przygotowanie techniczne, taktyczne, motoryczne i mentalne. Każdy z tych elementów jest istotny. W tym wpisie skupię się przede wszystkim na technice gry. I teraz pytanie: co to właściwie oznacza? Kiedy można powiedzieć, że ktoś gra poprawnie technicznie?

Jak grać poprawnie technicznie

Gram w tenisa stołowego już od 26 lat. Jako zawodnik miałem styczność z wieloma trenerami. Nie tylko z Polski. I usłyszałem dużo różnych uwag dotyczących mojej techniki. Łokieć wyżej. Trzymaj rakietkę inaczej. Załóż czopa. Graj bliżej stołu. Graj dalej od stołu. Niektóre z tych podpowiedzi cenię sobie do dzisiaj. Niektóre z nich były kompletnie bez sensu.

Na podstawie własnych doświadczeń jako zawodnik, a obecnie jako trener, doszedłem do istotnego wniosku. Poprawnie technicznie nie musi oznaczać ładnie dla oka. Poprawnie technicznie nie oznacza tak samo jak Vladimir Samsonov albo Ma Long. Tenis stołowy to nie jest arkusz Excel czy Word. Nie ma tu funkcji kopiuj i wklej. To nie takie proste.

Na początkowym etapie szkolenia, szczególnie u dzieci, należy poświęcić dużo czasu na technikę poszczególnych uderzeń. Odpowiednie trzymanie rakietki, półwolej forhend i bekhend. To oczywiście niezwykle istotne. Przychodzi jednak taki moment, że zawodnik wręcz powinien znaleźć swój styl, swój sposób gry.

Szukaj swojej drogi

Dla mnie poprawnie technicznie oznacza skutecznie. Im bardziej wszechstronnym się jest zawodnikiem, tym lepiej. Ale to, czy łokieć jest trochę za wysoko albo za nisko… Czy to ma aż tak istotne znaczenie? To nie skoki narciarskie, nie ma tu dodatkowych punktów za styl. Ważne jest, aby ewentualne drobne błędy w technice nie zaburzały/ ograniczały płynności w grze. To jednak sport indywidualny. Każdy człowiek jest inny i ma różne predyspozycje. Pamiętaj o tym. Jako trener staraj się być elastyczny w tej kwestii.

Jesteś zawodnikiem i zastanawiasz się teraz, jak sam masz do tego podejść? Podobnie. Zachowaj balans. Poprawiaj jakość i technikę swoich uderzeń. Podglądaj lepszych od siebie. Ale nie staraj się ich kopiować. To ty masz się czuć komfortowo i to ty masz wierzyć w to, że taka czy inna zmiana w twojej technice podniesie poziom twojej gry.

Podstawowe uderzenia w tenisie stołowym

Temat tego wpisu to trening tenisa stołowego dla początkujących. Dlaczego to podkreślam? Alfabet zaczyna się od litery „A”, nie od „P” albo „J”. Niezależnie od tego, czy jesteś trenerem czy zawodnikiem, pamiętaj o tym. Najpierw należy opanować podstawowe uderzenia, nauczyć się kontrolować piłeczkę i umieć utrzymać ją długo na stole. Tu liczy się konsekwencja i cierpliwość.

Uchwyt rakietki i pozycja

Zacznijmy od uchwytu rakietki. Jak należy ją trzymać? Najprościej położyć rakietkę na stole i złapać ją w sposób zaprezentowany na filmiku poniżej. To uchwyt tzw. europejski, najpopularniejszy i to na grze właśnie tym uchwytem się skupimy.

Wyróżnia się jeszcze uchwyt azjatycki (piórkowy). Tak trzyma rakietkę Wang Zeng Yi, urodzony w Chinach wielokrotny reprezentant Polski.

Uchwyt azjatycki (piórkowy)

Pozycja wyjściowa. Stopy rozstawione szeroko, kolana lekko zgięte, tułów pochylony do przodu. Istotne, aby ciężar ciała przenieść na przednią część stóp. To ułatwia dynamiczne poruszanie się przy stole i wspiera wykonywanie uderzeń. Pilnuj tego! Jeżeli twój zawodnik albo ty sam będziesz „siedział” i utrzymywał ciężar ciała na piętach, znacząco utrudni to grę. Stracisz równowagę i automatycznie odsuniesz się od stołu, czego należy unikać.

Stajemy z prawą nogą lekko wysuniętą do przodu w przypadku zawodników leworęcznych i lewą nogą u zawodników praworęcznych. To ustawienie tzw. forhendowe.

Serwis w tenisie stołowym

Serwis to jedyne uderzenie, na które twój przeciwnik nie ma wpływu. Ilość możliwości jest bardzo duża, ale skupię się na podstawowym, prostym podaniu. Zaczynamy od „A”, nie od „J”, pamiętasz?

A więc należy podrzucić piłeczkę na wysokość co najmniej 16 cm pionowo do góry. Po uderzeniu najpierw powinna odbić się na twojej połowie stołu, a następnie po drugiej. Ale to już wiesz.

Szczegółowe instrukcje dotyczące nauki serwisu, włącznie z filmem szkoleniowym, znajdziesz w artykule Jak dobrze serwować w tenisie stołowym.

Przebicie w tenisie stołowym

Przebicie. Podcięcie. Podcinka. Kosa. Ludzie różnie nazywają to uderzenie. Zostańmy jednak przy przebiciu. To zagranie niezwykle istotne, któremu wielu trenerów poświęca zdecydowanie za mało uwagi. Jest ważne szczególnie przy późniejszym doskonaleniu odbioru serwisu. A to właśnie serwis i odbiór często decydują o tym, kto odchodzi od stołu zwycięsko.

Wiem. Trening przebicia może być nudny. Ale to kwestia odpowiedniego zróżnicowania elementów i, a może przede wszystkim, świadomości. Świadomości, że na tenis stołowy trzeba patrzeć jako całość. I przebicie jest jego ważną częścią.

Jak je poprawnie wykonywać? Zachowaj pozycję wyjściową. Staraj się lekko „przejechać” okładziną po piłeczce. Obejrzyj filmik poniżej.

Zwróć uwagę na pracę nóg. Przy grze krótkiej robimy krok do przodu prawą nogą (zawodnik praworęczny) lub lewą nogą (zawodnik leworęczny). To ważne! Dzięki temu jesteśmy bliżej piłeczki. A to zwiększa kontrolę naszego uderzenia.

Półwolej i topspin

Grając półwolej ważne jest, aby skupić się na odpowiednim ustawieniu całego ciała. Ręka zgięta w łokciu. Odpowiednia pozycja. Skup się na kontroli uderzenia i powtarzalności. Jak wykonywać sam ruch: zobaczysz na filmie poniżej.

Topspin to zagranie trudniejsze, na wyższym poziomie. Zacznij go ćwiczyć kiedy twoi podopieczni bądź ty sama/sam opanujesz już przebicie i półwolej. Topspin wymaga pracy całego ciała. Dodajesz w nim więcej tzw. górnej rotacji. Staraj się „przytrzymać” piłeczkę na okładzinie trochę dłużej, niż przy zagraniu półwolejem.

Inaczej wykonuje się atak z piłki z górną rotacją, a inaczej z rotacją dolną (po przebiciu przeciwnika).

Przy zagraniu z piłki podciętej staraj się zejść nisko na nogach. Pomóż sobie poprzez zrobienie lekkiej „pompki”, wykonując uderzenie. Szczególnie przy zagraniu forhendowym. Pamiętaj o pracy całego ciała.

Trening tenisa stołowego część I

Jak trenować tenis stołowy?

Omówiliśmy już podstawowe uderzenia, które pasują do tematu trening tenisa stołowego dla początkujących. Teraz przejdźmy do tego, jak należy trenować.

W początkowej fazie gramy głównie po przekątnej stołu. Kontrola i ilość powtórzeń jest niezwykle istotna. Z czasem wprowadzaj grę po prostej. Pamiętaj zarówno o stronie forhendowej jak i bekhendowej. Im więcej umiesz ty bądź twoi podopieczni, tym trudniejsze warianty możesz wprowadzać. Jakie? O tym w dalszej części tego wpisu.

Trening na wiele piłek w tenisie stołowym

Chińczycy od lat dominują w tenisie stołowym. Dzieci zaczynają grać już w wieku 3-4 lat. Przez pierwsze dwa lata trenują TYLKO na „wiele piłek” (przykładowe ćwiczenia zobaczysz w filmiku poniżej) . Koncentrują się na pewności i kontroli uderzeń oraz na pracy nóg. Cierpliwość i świadomość, pamiętasz? Wszystko w swoim czasie.

Jaka jest główna zaleta tego treningu? Ilość zagrań, jaką możemy wykonać podczas jednej sesji. Wyobraź sobie dwójkę nastolatków, którzy pierwszy raz trzymają rakietkę do tenisa stołowego. Grają ze sobą. Jak myślisz, ile razy uda im się zagrać np. półwolej po przekątnej? Błędów będzie dużo. Bardzo dużo.

I teraz druga sytuacja. Przy stole staje trener z koszem pełnym piłeczek. Przeprowadza z wcześniej wspomnianymi nastolatkami trening na wiele piłek. Efektywność i intensywność takich zajęć będzie na dużo wyższym poziomie. Zawodnicy mogą skupić się na poszczególnych uderzeniach.

Nie zawsze mamy możliwość, aby przeprowadzać tego typu trening. Jeden trener/sparingpartner pracujący tylko z dwójką zawodników to idealne rozwiązanie. Chcę tylko zaznaczyć, że takie zajęcia spełniają bardzo istotną rolę. I to na każdym poziomie zaawansowania.

Bez względu na to, czy jesteś trenerem czy sam chcesz podnieść poziom swojej gry. Ważne, abyś opanował umiejętność prowadzenia treningu na wiele piłek. A jak nie bardzo masz taką możliwość, możesz zainwestować w…robota. To świetny pomocnik w codziennym treningu.

Trening tenisa stołowego dla początkujących – ćwiczenia

Poniżej lista elementów tzw. regularnych. W treningu dla początkujących albo dla osób chcących poprawić pewność i technikę uderzeń, dobrze skupić się przede wszystkim na tego typu ćwiczeniach. Grając je, poprawisz kontrolę nad piłeczką oraz poruszanie się przy stole.

  • 2xF, 2xB
  • B, Fśr, B, F
  • F, Fśr, F, 2xB
  • 2xB, Fo, Fśr
  • 2xF, B, F, 2xB
  • F, Fśr
  • B, Fśr
  • F, B

Już tłumaczę 🙂

  • F – forhend
  • B – bekhend
  • Fśr – forhend grany ze środka stołu
  • Fo – forhend grany ze strony bekhendowej
  • 2x – dwa zagrania z tego samego miejsca

Na filmiku poniżej możesz zobaczyć, jak poprawnie grać ćwiczenie nr 1 oraz tzw. kopertę. W zależności od poziomu zaawansowania, można te elementy grać przebiciem, półwolejem bądź atakiem topspinowym. Czas trwania jednego ćwiczenia: od 6 do 10 minut.

Zabawy z piłeczką

W treningu tenisa stołowego dla początkujących, a w szczególności u dzieci, istotną rolę odgrywają różnego typu zabawy. Dlaczego? W tenisie stołowym liczy się dobra koordynacja oko-ręka. Zabawy z piłeczką pomagają lepiej zrozumieć rotację, zachowanie piłeczki i kąty odbicia. Poprawiają tzw. czucie piłki. Przykładowe ćwiczenia w filmiku poniżej.

Trening tenisa stołowego część II

Podsumowanie

Na początkowym etapie nauki gry istotna jest konsekwencja i cierpliwość. Należy poświęcić dużo czasu na grę elementów regularnych. Dzięki temu możemy skupić się na technice uderzenia, pracy nóg i powtarzalności. To jak przygotowywanie fundamentów przy budowie domu. Im będą solidniejsze, tym większa możliwość rozbudowy. Jeżeli jednak zrobisz to niedokładnie i za szybko przejdziesz na wyższe piętra (trudniejsze zagrania) , cała konstrukcja (twoja gra) będzie niestabilna. Mało tego. To grozi zawaleniem całego budynku!

Jak już wiesz, Chińczycy bardzo dużo czasu poświęcają na trening podstawowych uderzeń. Dzięki temu zawodnicy zdobywają pewność, kontrolę i wysoką jakość poszczególnych zagrań. Przechodzą do kolejnych etapów szkolenia dopiero wtedy, gdy ich pingpongowe fundamenty są bardzo solidne.

Kiedy nauczysz się już podstaw, postaraj się zagłębić w temat taktyki gry. To pomoże Ci w pełni zrozumieć, jak dobrze grać w tenisa stołowego i nad jakimi zagraniami warto jeszcze popracować.

Starałem się jak najlepiej przybliżyć Tobie najistotniejsze kwestie związane z treningiem tenisa stołowego dla początkujących. Jeżeli masz jakieś pytania, śmiało! Napisz do mnie, formularz kontaktowy znajdziesz na stronie głównej.

Znalazłaś/znalazłeś tutaj przydatne informacje? Udostępnij ten wpis w swoich mediach społecznościowych.

Szukasz trenera tenisa stołowego w Warszawie? Skontaktuj się ze mną.

-Mats

5 / 5. Ilość ocen: 9

Oceń jako pierwszy:)

Zobacz więcej wpisów

2 komentarze

  1. Tata

    Gdybym przeczytał Twój materiał jak miałeś 5 lat, to grałbyś jeszcze lepiej 🙂

    Odpowiedz
    • Mats

      Wtedy jeszcze taki mądry nie byłem 😉

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.