Zaznacz stronę

FAQ

Najczęściej zadawane pytania o tenisie stołowym.
Czy tenis stołowy jest trudny?

Tak, tenis stołowy to trudny sport. Na odczytanie rotacji, ustawienie się na nogach, wykonanie uderzenia oraz zagranie w niewygodne dla przeciwnika miejsce mamy około 0.4 sekundy. To wszystko wymaga umiejętności antycypacji, wysokiej koncentracji i wyczucia czasu.

Z jakiego kraju pochodzi gra w tenisa stołowego?

Początki dyscypliny sięgają XIX wieku, kiedy to w 1890 roku David Foster opatentował w Anglii pierwszy zestaw do gry. Składał się on m.in. z 30-milimetrowej gumowej piłki oraz rakietki z naciągiem.

Jaka najlepsza rakietka do tenisa stołowego?

Najlepszą rakietką do tenisa stołowego jest ta, która odpowiada Twojemu stylowi gry i twoim umiejętnościom. I to ty musisz ją „odnaleźć”. Dokładne instrukcje znajdziesz w artykule https://maciej-mats.com/rakietka-do-tenisa-stolowego/ .

Jakie rotacje w tenisie stołowym?

Wyróżnia się 3 główne rotacje: boczną(sidespin), górną(topspin) oraz dolną(backspin). To jednak bardzo ogólny podział. W tenisie stołowym rotacje często są ze sobą „łączone” i ich odpowiednie odczytanie jest jedną z największych trudności w tej dyscyplinie sporu.

Czy ping pong i tenis stołowy to jest to samo?

To dwie różne dyscypliny sportu. W tenisie stołowym gra się gumowymi okładzinami. W ping pongu korzysta się z dwóch okładzin przypominających drobny papier ścierny. W ping ponga sety gra się do 15 punktów i do 2 lub 3 wygranych setów. W tenisie stołowym sety rozgrywane są do 11 punktów (bądź do dwóch punktów przewagi przy wyniku 10:10) i do 3 lub 4 wygranych setów.

Jak długo trwa mecz tenisa stołowego?

Mecz tenisa stołowego rozgrywany jest do 3 bądź 4 wygranych setów. Każdy set grany jest do 11 punktów (bądź do dwóch punktów przewagi od wyniku 10-10). Zmiana podającego następuje po dwóch serwisach. Jeżeli wynik seta wynosi 10-10 i zaczyna się gra na przewagi, zmiana podającego następuje po jednym serwisie.

Czy w tenisie stołowym można odbić ręką?

Piłeczkę można odbić rakietką, palcami i obszarem dłoni poniżej nadgarstka ręki grającej. Nie można dotknąć piłeczki ręką „niegrającą”. Jeżeli tak się stanie, tracimy punkt.

Czy tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską?

Tak, tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską. Debiut tej konkurencji na olimpiadzie miał miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Seulu w 1988 roku.

Jakie wymiary ma stół do tenisa stołowego?

Wymiary stołu do tenisa stołowego to 274×152.5×76 cm, a wysokość siatki wynosi 15.25 cm.