Zaznacz stronę

Profesjonalizm w tenisie stołowym

Strona główna » Blog » Profesjonalizm w tenisie stołowym

Timo Boll od 1 lipca 2002 znajduje się w pierwszej „20” światowego rankingu. Jego sukcesy są imponujące, podobnie jak osiągnięcia Vladimira Samsonova. Tych dwóch zawodników zdominowało europejski tenis stołowy w ostatnich latach. Profesjonalizm w tenisie stołowym, w połączeniu z talentem, doprowadził ich na sam szczyt.

profesjonalizm w tenisie stolowym

Nauka profesjonalizmu

Boll i Samsonov to żyjące legendy. Jaka jest szansa, że jeden z naszych reprezentantów osiągnie taki poziom? Niestety niewielka, chociaż dyskutowano na ten temat wielokrotnie. Mówiono o tym, że za krótko pracuje się z zawodnikami w centralnych ośrodkach szkolenia. O złej organizacji w Polskim Związku Tenisa Stołowego. O zbyt niskich nakładach finansowych. W tych często bardzo gorących dyskusjach nie poruszano jednej, bardzo ważnej kwestii. W ośrodkach szkolenia uczy się techniki i taktyki gry, ale nie tłumaczy się czym jest profesjonalizm w tenisie stołowym.

Profesjonalizm w tenisie stołowym – kolejne zmarnowane talenty

Ile to już razy mówiono w Polsce o zmarnowanych talentach? Ile razy młodzi zawodnicy, którzy mieli decydować o sile naszej reprezentacji, w wieku 18-20 lat gubili gdzieś motywację do ciężkiej pracy? Wielu z tych, którzy przez kilka lat trenowali w ośrodkach, obecnie nie gra nawet na poziomie polskiej ekstraklasy czy 1 ligi. Dlaczego tak jest? Najłatwiej obwinić za to samych zawodników. Najprościej powiedzieć, że gdy zaczęli zarabiać niezłe jak na polskie warunki pieniądze, to po prostu im „odbiło”. Ja się jednak z taką oceną nie zgadzam. 

Do ośrodków trafiają ambitni, ale i bardzo młodzi ludzie. Mieszkają w internatach, swoich rodziców widują rzadko. Wtedy właśnie bardzo ważną rolę do spełnienia ma wychowawca grupy. Powinien nie tylko pilnować ciszy nocnej. Powinien być też kimś w rodzaju mentora, wzorem godnym naśladowania. Bo kto ma nim być, skoro rodzice są oddaleni od swojego dziecka często o kilkaset kilometrów? 

Rola trenera tenisa stołowego

https://www.instagram.com/ittfworld

Dobry trener tenisa stołowego to nie tylko ten, który mówi jak się gra topspin czy blok, ale również ten, który potrafi znaleźć wspólny język ze swoimi zawodnikami, potrafi nauczyć ich szacunku do przeciwnika czy odpowiedniego podejścia do treningów. Właśnie tak pracuje Mario Amizic i to głównie dzięki niemu Samsonov jest nie tylko utytułowanym tenisistą stołowym, ale i 100% profesjonalistą.

Profesjonalizm w tenisie stołowym – wiedza niezbędna

Jeżeli centralnym systemem szkolenia obejmuje się zawodników tylko w wieku od 15 do 19 lat, to tym większą wagę powinno przywiązywać się do ich odpowiedniego wychowania. Trzeba nauczyć ich samodyscypliny i przekazać, czym jest prawdziwy profesjonalizm. Trzeba im pomóc uwierzyć w to, że mogą osiągnąć sukces w tenisie stołowym. Wtedy jest szansa na to, że po opuszczeniu ośrodka sami mądrze pokierują swoją sportową karierą. I dzięki temu będą w stanie rywalizować z najlepszymi. 

-Mats

5 / 5. Ilość ocen: 1

Oceń jako pierwszy:)

Zobacz więcej wpisów

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.