Zaznacz stronę

Jak dobrze grać w tenisa stołowego?

Strona główna » Blog » Jak dobrze grać w tenisa stołowego?

Jak dobrze grać w tenisa stołowego? O końcowym sukcesie, szczególnie gdy rywalizujesz z zawodnikami o podobnych umiejętnościach, często decyduje taktyka. Niezależnie od poziomu twoich umiejętności, z tego wpisu dowiesz się, jak grać w sposób przemyślany i skuteczny. Wspólnie ze mną przeanalizujesz mecz jednych z najlepszych tenisistów stołowych na świecie. Przekonasz się na własne oczy, jak istotne jest przygotowanie taktyczne w tym niezwykle dynamicznym i szybkim sporcie.

jak dobrze grać w tenisa stołowego

Jak dobrze grać w tenisa stołowego – wstęp

Tenis stołowy to jedna z najdynamiczniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Szybko nie oznacza jednak bezmyślnie. Pingpong to gra błędów. Od stołu zwycięsko odchodzi ten, który popełni ich mniej. A więc jak dobrze grać w tenisa stołowego? Graj mądrze taktycznie, czyli niewygodnie dla przeciwnika. I zmuś go do popełniania błędów.

Wytłumaczę ci to na przykładzie. Wyobraź sobie, że właśnie zaczynasz grać mecz. Nie znasz swojego przeciwnika. Serwujesz jako pierwszy i decydujesz się na zagranie długo do forhendu rywala. I tu zaskoczenie. Zaatakował mocno topspinem, nie miałeś szans. 0:1. W drugiej akcji meczu próbujesz tego samego i ponownie jakość zagrania przeciwnika była z najwyższej półki. Nawet nie zdążyłeś zareagować. 0:2. Ok, jego serwis. Nic specjalnego, odebrałeś bez większych problemów. Rywal zszedł nisko na nogach, wziął zamach i zagrał forhendem z taką jakością, że mogłeś tylko patrzeć i podziwiać. 0:3.

Kontroluj emocje. Obserwuj

Przegrałeś pierwszego seta. Czujesz bezradność. Nagle podchodzi do ciebie znajoma i mówi: czemu grasz mu tylko do forhendowej strony? Graj mu w bekhend. To przecież jego słaby punkt!

I nagle zbystrzałeś. Byłeś tak zszokowany jakością ataku swojego przeciwnika, że nawet tego nie zauważyłeś. Przez całego pierwszego seta grałeś praktycznie w to samo miejsce. Twój przeciwnik nie musiał się ruszyć.

Od drugiego seta wszystkie swoje zagrania kierujesz w bekhend. I teraz to rywal jest bezradny. Widać, że czuje się niekomfortowo. Nie lubi, wręcz nie umie grać bekhendem. Często się myli. W konsekwencji łatwo wygrywasz cały mecz 3:1 (3:11, 11:2, 11:5, 11:3).

Ten przykład w dość łatwy i przejrzysty sposób pokazuje, dlaczego właściwa taktyka jest istotna. I jak może ułatwić tobie zdobywanie kolejnych punktów. Kontroluj swoje emocje. Skup się na tym, co ważne.

Zachowaj balans

Są różne szkoły. Znam zawodników, którzy skupiają się głównie na sobie i na swoich mocnych stronach. Starają się grać jak najlepiej potrafią. Po prostu. Nie zastanawiają się zbytnio nad tym, co robi ich przeciwnik. Jak mają „dobry dzień”, ciężko nawiązać z nimi walkę. Ale jak coś w „maszynie” się zatnie- nie potrafią/nie starają się szukać taktycznych rozwiązań. I wtedy łatwo przegrywają.

Znam również takich, którzy są niemal geniuszami taktyki. Dużo na tym zyskują, ale i sporo tracą. Czasami potrzeba trochę „polotu i luzu”. Skupianie się tylko na szukaniu słabych stron u rywala może spowodować wysokie napięcie mięśniowe. A to negatywnie odbija się na jakości wykonywanych uderzeń.

Ważny jest balans. Staraj się połączyć obie wcześniej wymienione taktyki. Analizuj, co dzieje się na stole, ale nie zatrać przyjemności i swobody w swojej grze. Niby banał, ale niezwykle istotny.

Jak grać dobrze taktycznie w tenisa stołowego?

Zastanawiasz się, jak dobrze grać w tenisa stołowego? Wyszkolenie techniczne, sprawność fizyczna, odpowiednie przygotowanie mentalne to elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Wszystkie są istotne i ze sobą powiązane. W tym wpisie skupiamy się jednak na taktyce gry. Ważne, abyś dopasował ją do swoich umiejętności. Pamiętaj. Im bardziej wszechstronnym zawodnikiem jesteś, tym więcej posiadasz możliwości.

Co mam na myśli? Pracuj nad swoją techniką. Dobrze wyszkolony zawodnik potrafi szybko dopasować się do stylu gry przeciwnika. Umie zaatakować forhendem i bekhendem. Świetnie serwuje i odbiera podania swoich rywali. Im więcej potrafisz, tym trudniejszym przeciwnikiem jesteś. W doskonaleniu uderzeń bardzo pomocne są treningi z profesjonalnym trenerem tenisa stołowego.

Teraz kilka podpowiedzi, jak zachować się w sytuacji przedmeczowej i w jego trakcie.

Nieznany przeciwnik

• Spróbuj dowiedzieć się o nim jak najwięcej już od samego początku. Sprawdź, jaką gra rakietką. Czy ma gładkie okładziny? A może czopy? Kolejne istotne pytania. Jest wysoki czy niski? Wysoki=duży zasięg ramion. Ale może mieć problemy z szybkim poruszaniem się. Niski i szczupły=szybki, dobrze byłoby go zaskoczyć zmianą tempa gry. Prawo czy leworęczny? Potem chwila rozgrzewki przed meczem. I tu kolejne ważne spostrzeżenia. Jaką ma technikę? Jak gra forhendem, a jak bekhendem?
  • Pierwszy set potraktuj jako eksperyment. Spróbuj odebrać w różne miejsca. Zmień kilka razy serwis. I bacznie obserwuj. Jeżeli znajdziesz słaby punkt u przeciwnika, staraj się to wykorzystać. Graj konsekwentnie. Możesz coś zmienić w co 4-5 akcji, aby rywal zbyt szybko nie rozgryzł twojej taktyki. A jak mu się to uda? Kombinuj od nowa. Szukaj kolejnego rozwiązania. Pamiętaj jednak o tym, aby zachować balans. Myśl o taktyce, ale równocześnie czerp przyjemność ze swojej gry i staraj się wykorzystać wszystko to, co masz najlepsze.

Znacie się, ale nigdy wcześniej przeciwko sobie nie grałyście/graliście

• Posiadasz już pewne podstawowe informacje. A więc możesz przygotować prostą taktykę jeszcze przed rozpoczęciem pojedynku. Gdzie będziesz serwować? Głównie w stronę forhendową czy bekhendową? Krótko czy długo? Jakim serwisem dysponuje twój rywal? Co jest jego mocną stroną, a z czym ma problemy? Zadaj sobie te pytania i podjedź do stołu z planem gry, już od pierwszej piłki.
  • Pierwszy set to sprawdzian tego, czy twoje spostrzeżenia były słuszne. Twoja taktyka przynosi oczekiwany efekt? Czy to, co sobie założyłeś, faktycznie działa? Jeżeli tak, trzymaj się tego. Jeżeli nie, kombinuj od nowa 🙂 .

Zawodnik, przeciwko któremu grałaś/grałeś wielokrotnie

• Znasz każde jego zagranie. Wydaje ci się, że możesz zamknąć oczy a i tak będziesz wiedział, gdzie poleci piłeczka. Fajnie. Problem w tym, że twój rywal czuje to samo. I co z tym zrobić? Tenis stołowy to sport niezwykle zróżnicowany. Ilość zagrań, rozwiązań taktycznych, rotacji jest przeogromna. Nie idź na łatwiznę. Zawsze możesz wymyślić coś, czym możesz zaskoczyć. I tu znowu wracamy to kwestii twojej techniki. Im więcej potrafisz, tym więcej masz możliwości.
  • Wprowadź drobne zmiany w swojej grze już w pierwszym secie. Twój rywal będzie zaskoczony, skorzystaj z tego. Jeżeli zdobędziesz przewagę psychologiczną i punktową na samym początku, może to zwiększyć twoje szanse na ostateczne zwycięstwo. Teraz znowu się powtórzę: bądź czujny. Obserwuj. Taktyka działa, super. Taktyka zawodzi, szukaj innych rozwiązań.

Jak dobrze grać w tenisa stołowego – analiza meczu

Podczas turniejów międzynarodowych zawodnicy często nagrywają swoje mecze. Korzystają z telefonów, iPadów, kamer. Po co to robią? Z dwóch powodów.

1. Mogą wspólnie z trenerem przeanalizować swoją grę. Znajdują techniczne/taktyczne błędy. Widzą, jakie zagrania działają, a co wymaga poprawy. Wracają do swoich klubów/ośrodków i pracują nad tymi elementami
  2. Analizują swoich przeciwników. Bo każdego można czymś zaskoczyć, pamiętasz? Im poziom zawodników wyższy, tym więcej szczegółów i detali jest istotnych.

Poniżej pojedynek Timo Boll vs Ma Long. Timo 7-krotnie zdobywał tytuł indywidualnego Mistrza Europy. Ma Long to 3-krotny indywidualny Mistrz Świata. Ten mecz (półfinał turnieju) odbył się w 2017 roku podczas Pucharu Świata w belgijskim Liege.

Wspólnie przeanalizujemy dwa sety tego meczu. Zaczniemy od drugiego (początek 2 seta od 17:50). Obejrzyj go teraz, a potem kontynuuj czytanie tego wpisu.

Timo Boll vs Long Ma. Set 2

Różnicuj serwis. Skup się na odbiorze

• Timo Boll stara się odbierać serwis przeciwnika głównie stroną bekhendową. Dlaczego? Serwis Ma Longa ma dużo bocznej rotacji. Leworęcznemu zawodnikowi jak Timo łatwiej jest kontrolować piłeczkę po takim serwisie, odbierając właśnie bekhendem. W akcjach, w których udało mu się odebrać dobrze krótko, zdobywał małą przewagę i mógł potem zaatakować jako pierwszy.
  • Timo Boll starał się zaskoczyć rywala serwisem. Ciągle zmieniał rotację i miejsce. Pierwszy serwis zagrał długo do bekhendu. Drugi i trzeci: krótko do strony forhendowej. Czwarty serwis ponownie długo do bekhendu. Kombinacja serwisu „krótko do Fh (forhend)/długo Bh (bekhend)” jest często stosowana. Powoduje, że przeciwnik jest niepewny na odbiorze, popełnia błędy bądź odbiera z gorszą jakością. Jak się okazuje, ta taktyka może okazać się skuteczna nawet w grze przeciwko Mistrzowi Świata. Dzięki niej Boll zdobył dwa punkty bezpośrednio z serwisu na samym początku seta.

Wyciągaj wnioski. Popełniaj jak najmniej niewymuszonych błędów

• Ma Long pierwsze dwa serwisy w secie zagrał do środka stołu. Przegrał obydwie akcje, po tym jak Timo dobrze odebrał stroną Bh. Zawodnicy na tym poziomie szybko wyciągają wnioski. Kolejne dwa serwisy Chińczyk zaserwował do strony Fh, zmuszając rywala do zagrania forhendem. Boll odebrał dwa razy długo, a Mistrz Świata z tego skorzystał. Zaatakował, wygrał obydwie akcje.
  • Przy stanie 8:6 Timo zagrał atak Bh po przekątnej. Niby dobra jakość, dużo rotacji, ale Ma Long był na to przygotowany. Odpowiedział agresywną kontrą. Gest Niemca po tej akcji-bardzo wymowny. Timo pokazał, że tego typu ataki z jego strony, czyli rotacyjne, powinny być kierowane do bekhendu. W grze z takim zawodnikiem jak Ma Long każdy szczegół jest ważny. Jeżeli da mu się za dużo czasu, Chińczyk natychmiast atakuje z ogromną siłą i precyzją. A wtedy nikt nie ma z nim szans.
  • Set zakończył się wynikiem 11:9. Rozegrano 20 akcji. Błędy w pierwszym ataku: 2 zagrania bekhendem Timo Bolla. Błędy na odbiorze: dwa razy popełnił je Ma Long. Niewiele, prawda?

Ok, przejdźmy teraz do kolejnego etapu analizy. Obejrzyj decydującego seta tego pojedynku (początek 7 seta od 1:09:00).

Graj odważnie w końcówkach setów. Zaskocz przeciwnika

Nawet przy tak ogromnej presji, w decydującym secie, Ma Long i Timo Boll decydowali się na odważne zagrania.

• Chińczyk zaserwował dwa razy długo do bekhendu Bolla, przy stanie 6:8 i 7:8. Zaskakujące posunięcie. Opłaciło się. Zdobył dwa punkty.
  • Timo wziął time-out (1 min przerwa, którą każdy z zawodników może wziąć raz w meczu) przy stanie 8:8. Jakie rozwiązanie wybrał wspólnie z trenerem? Dwa razy zaserwował krótko do forhendu Chińczyka. Z premedytacją nadał piłeczce boczno-górną rotację. Wymusił tym zagranie flipem przez Ma Longa. Niemiec tylko na to czekał i zagrał dwa fenomenalne ataki bekhendem.
  • Przy stanie 11:10 Timo kompletnie zaskoczył rywala. Odebrał długo przebiciem do strony Bh. Ma Long nie był na to przygotowany. 12:10, Boll awansuje do finału.

Trzymający w napięciu mecz. Skupienie i jakość zagrań z najwyższej półki. I te ciągłe poszukiwanie taktycznych rozwiązań. Piękne 🙂 . Ci zawodnicy rywalizowali ze sobą wielokrotnie. Faworytem spotkania był Ma Long. Mimo to Niemiec potrafił zaskoczyć Mistrza Świata swoją taktyką, co pomogło mu wygrać ten mecz.

8 najważniejszych zasad w tenisie stołowym

Tenis stołowy to takie dużo szybsze szachy. Na reakcję, ustawienie się na nogach i zagranie w niewygodne dla rywala miejsce masz około 0.4 sekundy. To niewiele. Mimo to taktyka gry odgrywa w tym sporcie niezwykle ważną rolę.

Poniżej lista 8 najważniejszych zasad, które pomogą podnieść poziom Twojej gry.

Zasada nr 1

Kontroluj swoje emocje i obserwuj przeciwnika. Już od pierwszej piłki staraj się wyciągnąć jak najwięcej wniosków. Graj tak, aby zmusić rywala do popełniania błędów, samemu robiąc ich jak najmniej.

Zasada nr 2

Zachowaj balans. Staraj się grać odważnie, ale i mądrze taktycznie. Nie podejmuj zbyt dużego ryzyka, ale nie opieraj swojej gry wyłącznie na czekaniu na błędy przeciwnika. Połącz radość i przyjemność z taktyką.

Zasada nr 3

Różnicuj swój serwis. Podanie to jedyne uderzenie w tenisie stołowym całkowicie zależne od ciebie. Twój rywal może tylko czekać. Wykorzystaj to. Serwuj w różne miejsca na stole. Zmieniaj rotację. Rób to w przemyślany sposób. Dowiedz się więcej z artykułu Jak dobrze serwować w tenisie stołowym.

Zasada nr 4

W trakcie meczu nie próbuj nowych zagrań, których jeszcze nie opanowałeś. Dopasuj taktykę do swoich umiejętności. Na ewentualne eksperymenty możesz sobie pozwolić przy kilkupunktowym prowadzeniu.

Zasada nr 5

Graj odważnie w końcówkach setów. Jeżeli obrałeś już taktykę i bazujesz na niej od dłuższego czasu, wprowadź małe zmiany. Zaskocz przeciwnika nowym serwisem. Odbierz w inny sposób, w inne miejsce. Oczywiście musisz to zrobić z dobrą jakością i w sposób przemyślany.

Zasada nr 6

Nie śpiesz się. Wykorzystaj czas pomiędzy akcjami na znalezienie optymalnej koncentracji i skupienia. Weź kilka głębokich wdechów. Zastanów się, jak chcesz rozegrać następną piłkę. Pamiętaj, każdy punkt jest na wagę złota.

Zasada nr 7

Znajdź czas na treningi i pracuj nad swoją techniką. Im więcej potrafisz, tym więcej taktycznych możliwości posiadasz. I trudniej ciebie pokonać. Poproś o radę doświadczonych trenerów/zawodników.

Zasada nr 8

Dobierz odpowiedni sprzęt. Oferta rakietek do tenisa stołowego jest bardzo szeroka. Warto zainwestować i kupić rakietkę dopasowaną do twojego stylu gry i umiejętności. Poszukaj sklepu ze sprzętem do tenisa stołowego w swojej okolicy. Pracujący tam fachowcy pomogą tobie w wyborze.

Podziel się swoją opinią

Mam nadzieję, że ten wpis odpowiedział na twoje pytanie jak dobrze grać w tenisa stołowego. Pamiętaj jednak o tym, że bez odpowiedniego treningu i umiejętności technicznych jest się mocno ograniczonym.

Jakie są twoje doświadczenia? Jak starasz się rozgrywać swoje mecze? Szukasz taktycznych rozwiązań? Podziel się swoimi uwagami. Napisz komentarz poniżej.

Znalazłeś tutaj wartościowe informacje? Udostępnij ten wpis w swoich mediach społecznościowych.