Zaznacz stronę

Zalety gry w tenisa stołowego

Strona główna » Blog » Zalety gry w tenisa stołowego

Tenis stołowy to sport, którego historia sięga lat 80. XIX wieku. Wymyślony w Anglii, obecnie zdominowany przez Chińczyków. Popularny, ale medialnie niedoceniany. Dlaczego warto grać w tenisa stołowego? Jakie były początki tej pięknej dyscypliny sportu? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule.

dlaczego warto grać w tenisa stołowego

Jakie są zalety gry w tenisa stołowego?

Tenis stołowy to nie tylko gwarancja świetnej zabawy z rodziną i przyjaciółmi. Ta dyscyplina zapewnia też szereg korzyści dla twojego zdrowia. I w przeciwieństwie do innych sportów, ryzyko odniesienia kontuzji podczas gry jest stosunkowo niskie. A więc dlaczego warto grać w tenisa stołowego?

Lista najważniejszych zalet:

  • Tenis stołowy pomaga spalić kalorie, poprawia twoją zwinność i kondycję.
  • Jest świetnym sportem dla dzieci, rozwija ich inteligencję i zwiększa koordynację ruchową.
  • Zdaniem naukowców ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu.
  • Grając w tenisa stołowego ćwiczysz koncentrację i szybkość reakcji. Ze względu na dynamikę sportu, zaangażowane są zarówno krótkie, jak i długie mięśnie.
  • Tenis stołowy ma właściwości terapeutyczne. Wspomaga leczenie osób chorych na Parkinsona i Alzheimera.
  • Grać możesz przez cały rok (duża dostępność).
  • To sport towarzyski. Interakcje społeczne są bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego. A tenis stołowy daje możliwość nawiązania nowych znajomości.
tenis stołowy poprawia zwinność i koordynację
Gra w tenisa stołowego poprawia naszą sprawność fizyczną

Ale to nie wszystko. To sport dla kobiet i mężczyzn. Dla profesjonalistów i amatorów. Dyscyplina olimpijska i paraolimpijska. Grać może dosłownie każdy, w każdym wieku. Najlepszym tego przykładem jest Dorothy de Low. Australijka reprezentowała swój kraj podczas Mistrzostw Świata Weteranów w  Rio de Janeiro (Brazylia, 2008) w wieku 97 lat (!!!). 

Tenis stołowy jest również, wbrew powszechnej opinii, wymagający. Aby właściwie odczytać rotację, ustawić się na nogach, wykonać ruch i zagrać w niewygodne dla przeciwnika miejsce masz około 0.4 sekundy. Niewiele, prawda? To wszystko wymaga od ciebie umiejętności antycypacji, wysokiej koncentracji i wyczucia czasu.

Sprawdź również: Zasady gry w tenisa stołowego

Tenis stołowy – co warto wiedzieć?

Zalety gry w tenisa stołowego już znasz. Teraz warto poznać tą wspaniałą dyscyplinę trochę lepiej. Aby się do niej jeszcze mocniej przekonać. W dalszej części tego wpisu otrzymasz porcję ciekawych informacji.

Za organizację i nadzór rozgrywek tenisa stołowego w Polsce odpowiedzialny jest Polski Związek Tenisa Stołowego (PZTS). Klubów zarejestrowanych w systemie licencyjnym jest 665 (stan na 15.01.2023). Ilość licencji zawodniczych (stan na 15.01.2023) wynosi 11.112 (2 492 kobiet i 9 391 mężczyzn). Te liczby dotyczą zawodników startujących w rozgrywkach organizowanych przez PZTS. Osób grających regularnie, ale amatorsko, jest o wiele więcej. Przykładowo, tenis stołowy w Warszawie cieszy się dużą popularnością i fajnych „miejscówek” do gry jest naprawdę wiele.

Stół znajdziemy w wielu parkach, szkołach i licznych klubach sportowych w całym kraju. 

Historia tenisa stołowego

Wszystko zaczęło się w Anglii w XIX wieku. Wtedy to klasa średnia zaczęła grać improwizowanym sprzętem na stołach w jadalniach. W 1883 roku Ralph Slazenger opatentował uniwersalną siatkę, którą można było zamontować w dowolnym miejscu np. na stole bilardowym. W latach 1890-1900 zarejestrowano kilka kolejnych patentów w USA i Anglii, jednak nie odegrały one znaczącej roli w rozwoju dyscypliny.

Głównym problemem była piłeczka. Te korkowe odbijały się słabo, natomiast gumowe były „nieprzewidywalne”. Przełom nastąpił po wprowadzeniu piłeczki celuloidowej na początku XX wieku. Gra szybko zyskała na popularności. Początkowo obowiązywało wiele różnych nazw: ping pong, tenis stołowy, whiff waff, pom- pom, pim- pam, clip- clap, tennis de salon i wiele innych. Z upływem czasu najpopularniejsze stały się „ping pong” i „tenis stołowy”.

Pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrano w 1926 r. w Londynie. W tym samym roku założono Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego (ITTF). Obecnie ITTF ma 226 członków, co czyni ją jedną z największych federacji sportowych na świecie. Dyscyplina zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).

Więcej o historii tenisa stołowego czytaj na stronie Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego.

Tenis stołowy – najistotniejsze zmiany w XXI wieku

Rozmiary stołu do tenisa stołowego to 274×152.5×76 cm, a wysokość siatki wynosi 15.25 cm. I praktycznie tylko to nie uległo zmianie na przestrzeni lat. Od początku XXI wieku ITTF zmieniło wiele w celu uatrakcyjnienia rozgrywki dla przeciętnego widza. W 2000 roku powiększono średnicę piłeczki z 38 na 40 mm, dzięki czemu stała się bardziej widoczna. Od 2001 r. sety rozgrywane są do 11 punktów (bądź do dwóch punktów przewagi przy wyniku 10:10), zamiast do 21. Pierwszym oficjalnym turniejem rozegranym nowym systemem były Mistrzostwa Świata w Osace (Japonia) w 2001 r. 

Kolejną istotną zmianą było wprowadzenie nowych przepisów dotyczących serwisu. Od 2002 roku piłeczka powinna być cały czas widoczna dla przeciwnika od momentu jej podrzucenia do chwili kontaktu z rakietką. Od 2008 roku nie można korzystać z kleju zawierającego substancje lotne, a od 2009 r. zakazany jest tuning okładzin do tenisa stołowego. Piłeczki wyprodukowane z plastiku zaczęły stopniowo zastępować te celuloidowe w sezonie 2014/2015.

Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego utworzyła spółkę World Table Tennis, której głównym zadaniem jest zwiększenie finansowania i popularyzacja pingponga.

Uciążliwe zmiany

Zawodnicy potrafili dość szybko przyzwyczaić się do tego, co nowe. Najbardziej uciążliwe były zmiany dotyczące piłeczek. Pierwsze problemy pojawiły się po zwiększeniu średnicy do 40mm w 2000 r. Niska jakość i nierówne odbicie bardzo utrudniały grę. 

Przejście z celuloidu na plastik w 2014 roku było jeszcze trudniejsze. Producenci wypuszczali na rynek sprzęt, który był niedopracowany. Piłeczki szybko pękały i były (bardzo) krzywe. Obecnie sytuacja wygląda lepiej, choć wciąż wiele firm ma problemy z wyprodukowaniem trwałych i prostych piłek. 

Czym się różni ping pong od tenisa stołowego?

Pewnie zawsze wydawało ci się, że to jedno i to samo. Prawda jest taka, że to dwie różne dyscypliny sportu. Czym się różni ping pong od tenisa stołowego? Przede wszystkim rakietką, a dokładnie okładzinami. W tenisie stołowym są to gumowe okładziny w kolorach czarnym i czerwonym. Ich wykonanie pozwala nadać piłeczce rotację i szybkość.

W ping pongu korzysta się z dwóch okładzin przypominających drobny papier ścierny. Dzięki temu akcje są dłuższe, ale i mniej urozmaicone niż w tenisie stołowym. W ping ponga sety gra się do 15 punktów i do 2 lub 3 wygranych setów. W tenisie stołowym sety rozgrywane są do 11 punktów (bądź do dwóch punktów przewagi przy wyniku 10:10) i do 3 lub 4 wygranych setów.

Zalety gry w tenisa stołowego – podsumowanie

Niemal każdy w swoim życiu grał w tenisa stołowego. Na lekcjach wychowania fizycznego, na stołach stojących w parkach miejskich. Jest to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Ale też i jeden z najtrudniejszych. Dlatego rzadko pokazywany jest w telewizji. Ludzie, którzy kilka razy odbijali w pingponga na szkolnym korytarzu, po prostu go nie rozumieją.

Aby tak naprawdę zrozumieć dyscyplinę, trzeba to poczuć „na własnej skórze”. Zagrać profesjonalną rakietką do tenisa stołowego, a nie taką z supermarketu. Pójść na mecz ligowy. Odbić choć kilka piłek z zawodowcem, spróbować odebrać jego serwis. Poczuć tą olbrzymią rotację, jaką można nadać piłeczce. Pooglądać liczne filmiki na YouTube i zwrócić uwagę na świetną pracę nóg, szybkość reakcji najlepszych na świecie. Wtedy można spojrzeć na ten piękny sport z szerszej perspektywy. I się nim zachwycić.

Dlaczego warto grać w tenisa stołowego? Jak sam widzisz, powodów jest wiele. A Ty? Co myślisz o tenisie stołowym? Jak często grasz? Napisz w komentarzu poniżej.

-Mats

FAQ

Jakie są rotacje w tenisie stołowym?

Wyróżnia się 3 główne rotacje: boczną(sidespin), górną(topspin) oraz dolną(backspin). To jednak bardzo ogólny podział. W tenisie stołowym rotacje często są ze sobą „łączone” i ich odpowiednie odczytanie jest jedną z największych trudności w tej dyscyplinie sporu.

Czy tenis stołowy jest trudny?

Tak, tenis stołowy to trudny sport. Na odczytanie rotacji, ustawienie się na nogach, wykonanie uderzenia oraz zagranie w niewygodne dla przeciwnika miejsce mamy około 0.4 sekundy. To wszystko wymaga umiejętności antycypacji, wysokiej koncentracji i wyczucia czasu.

Czy tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską?

Tak, tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską. Debiut tej konkurencji na olimpiadzie miał miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Seulu w 1988 roku.

Jaka rakietka do tenisa stołowego jest najlepsza?

Najlepszą rakietką do tenisa stołowego jest ta, która odpowiada Twojemu stylowi gry i twoim umiejętnościom. I to ty musisz ją „odnaleźć”. Dokładne instrukcje znajdziesz w artykule https://maciej-mats.com/rakietka-do-tenisa-stolowego/ .

4,6 / 5. Ilość ocen: 9

Oceń jako pierwszy:)

Zobacz więcej wpisów

3 komentarze

  1. Gość

    Cześć
    Świetny ten blog lubię tu wejść i poczytać (w szczególności podoba mi się wpis gdzie jest analiza gry, podejście taktyczne). Ja w tenisa amatorsko gram od 3 lat. Tak jak Pan pisał w szkole na wf też się grało ale to nie było to. Gdy w okolicy powstało tzw koło sympatyków TS i się tam wybrałem i zobaczyłem ilość zagrań rotacji jak wygląda szybka gra a nie przebijanie nad siatką piłeczki to od razu się zakochałem w tym sporcie. Wybór desek okładzin wachlarz możliwości czym grać jest ogromny a to bardzo ekscytujące. Myślę ,że tenis jest wyjątkowy bo czy jesteś młody w sile wieku a nawet już „dziadkiem” możesz grać bardzo dobrze jest to sport dla każdego. Szkoda mi ,że wcześniej nie zacząłem uprawiać tej dyscypliny teraz już ciężko oduczyć się pewnych nawyków ale i tak z każdą grą z każdym nowym przeciwnikiem człowiek się uczy i doskonali. Nasza grupa spotyka się raz w tygodniu aby pograć i gdy przychodzi ten dzień człowiek raduje się jak dziecko z zabawki , do tego dochodzi raz w miesiącu dodatkowy turniej amatorów w którym biorę udział.
    Przepraszam za tak długi wpis. Robi Pan super pracę, wpis o taktyce jak serwować do Fh A jak do Bh, żeby spróbować odbierać raz tak raz inaczej w inne miejsce, jak grać końcówki seta, jakie wyciągać wnioski niby banał ale jakie to ma znaczenie i jak dużo to mi pomogło
    Jeszcze raz przepraszam za tak długi komentarz
    Dziękuję serdecznie i pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Gość

    Cześć
    Świetny ten blog lubię tu wejść i poczytać (w szczególności podoba mi się wpis gdzie jest analiza gry, podejście taktyczne). Ja w tenisa amatorsko gram od około 3 lat. Tak jak Pan pisał w szkole na wf też się grało ale to nie było to. Gdy w okolicy powstało tzw koło sympatyków TS i się tam wybrałem i zobaczyłem ilość zagrań rotacji jak wygląda szybka gra a nie przebijanie nad siatką piłeczki to od razu się zakochałem w tym sporcie. Wybór desek okładzin wachlarz możliwości czym grać jest ogromny a to bardzo ekscytujące. Myślę ,że tenis jest wyjątkowy bo czy jesteś młody w sile wieku a nawet już „dziadkiem” możesz grać bardzo dobrze jest to sport dla każdego. Szkoda mi ,że wcześniej nie zacząłem uprawiać tej dyscypliny teraz już ciężko oduczyć się pewnych nawyków ale i tak z każdą grą z każdym nowym przeciwnikiem człowiek się uczy i doskonali. Nasza grupa spotyka się raz w tygodniu aby pograć i gdy przychodzi ten dzień człowiek raduje się jak dziecko z zabawki , do tego dochodzi raz w miesiącu dodatkowy turniej amatorów w którym biorę udział.
    Przepraszam za tak długi wpis. Robi Pan super pracę, wpis o taktyce jak serwować do Fh A jak do Bh, żeby spróbować odbierać raz tak raz inaczej w inne miejsce, jak grać końcówki seta, jakie wyciągać wnioski niby banał ale jakie to ma znaczenie i jak dużo to mi pomogło
    Jeszcze raz przepraszam za tak długi komentarz
    Dziękuję serdecznie i pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Mats

      Bardzo dziękuję za komentarz. Cieszę się, że znajduje Pan tutaj wartościowe informacje. Pozdrawiam serdecznie!

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.