Zaznacz stronę

Dlaczego warto grać w tenisa stołowego?

Tenis stołowy. Sport, którego historia sięga lat 80. XIX wieku. Wymyślony w Anglii, obecnie zdominowany przez Chińczyków. Jedna z najszybszych dyscyplin, w której czas na reakcję wynosi średnio 0.4 sekundy. Popularny, ale medialnie niedoceniany. Dlaczego warto grać w tenisa stołowego? Jakie były początki tej pięknej dyscypliny sportu? Dowiesz się czytając ten wpis.

Dlaczego warto grać w tenisa stołowego? Trochę historii

Na pytanie dlaczego warto grać w tenisa stołowego odpowiem Tobie później. Najpierw trochę o historii. Wszystko zaczęło się w Anglii w XIX wieku. Wtedy to klasa średnia zaczęła grać improwizowanym sprzętem na stołach w jadalniach. W 1883 roku Ralph Slazenger opatentował uniwersalną siatkę, którą można było zamontować w dowolnym miejscu np. na stole bilardowym. W latach 1890-1900 zarejestrowano kilka kolejnych patentów w USA i Anglii, jednak nie odegrały one znaczącej roli w rozwoju dyscypliny.

Głównym problemem była piłeczka. Te korkowe odbijały się słabo, natomiast gumowe były „nieprzewidywalne”. Przełom nastąpił po wprowadzeniu piłeczki celuloidowej na początku XX wieku. Gra szybko zyskała na popularności. Początkowo obowiązywało wiele różnych nazw: ping pong, tenis stołowy, whiff waff, pom- pom, pim- pam, clip- clap, tennis de salon i wiele innych. Z upływem czasu najpopularniejsze stały się „ping pong” i „tenis stołowy”.

Pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrano w 1926 r. w Londynie. W tym samym roku założono Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego (ITTF). Obecnie ITTF ma 226 członków, co czyni ją jedną z największych federacji sportowych na świecie. Dyscyplina zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).

Więcej o historii czytaj na stronie Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (tutaj).

Tenis stołowy. Najistotniejsze zmiany w XXI wieku

Rozmiary stołu do tenisa stołowego to 274×152.5×76 cm, a wysokość siatki wynosi 15.25 cm. I praktycznie tylko to nie uległo zmianie na przestrzeni lat. Od początku XXI wieku ITTF zmieniło wiele w celu uatrakcyjnienia rozgrywki dla przeciętnego widza. W 2000 roku powiększono średnicę piłeczki z 38 na 40 mm, dzięki czemu stała się bardziej widoczna. Od 2001 r. sety rozgrywane są do 11 punktów (bądź do dwóch punktów przewagi przy wyniku 10:10), zamiast do 21. Pierwszym oficjalnym turniejem rozegranym nowym systemem były Mistrzostwa Świata w Osace (Japonia) w 2001 r. 

Kolejną istotną zmianą było wprowadzenie nowych przepisów dotyczących serwisu. Od 2002 roku piłeczka powinna być cały czas widoczna dla przeciwnika od momentu jej podrzucenia do chwili kontaktu z rakietką. W 2008 roku zakazano korzystania z kleju zawierającego substancje lotne, a od 2009 r. nie można stosować tzw. tuningu (czytaj tutaj). Piłeczki wyprodukowane z plastiku zaczęły stopniowo zastępować te celuloidowe w sezonie 2014/2015.

Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego utworzyła spółkę World Table Tennis, której głównym zadaniem jest zwiększenie finansowania i popularyzacja pingponga. Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Uciążliwe zmiany

Zawodnicy potrafili dość szybko przyzwyczaić się do tego, co nowe. Najbardziej uciążliwe były zmiany dotyczące piłeczek. Pierwsze problemy pojawiły się po zwiększeniu średnicy do 40mm w 2000 r. Niska jakość i nierówne odbicie bardzo utrudniały grę. 

Przejście z celuloidu na plastik w 2014 roku było jeszcze trudniejsze. Producenci wypuszczali na rynek sprzęt, który był niedopracowany. Piłeczki szybko pękały i były (bardzo) krzywe. Obecnie sytuacja wygląda lepiej, choć wciąż wiele firm ma problemy z wyprodukowaniem trwałych i prostych piłek. 

Dlaczego warto grać w tenisa stołowego? Sport dla każdego

Dlaczego warto grać w tenisa stołowego? Uprawiając tą dyscyplinę, poprawiasz swoją zwinność i kondycję. Jest świetnym sportem dla dzieci, rozwija ich inteligencję i zwiększa koordynację ruchową. Zdaniem naukowców ta dyscyplina ma znaczący wpływ na rozwój mózgu. Grając w tenisa stołowego ćwiczymy koncentrację i szybkość reakcji. Aby właściwie odczytać rotację, ustawić się na nogach, wykonać ruch i zagrać w niewygodne dla przeciwnika miejsce mamy około 0.4 sekundy. To wszystko wymaga od zawodnika umiejętności antycypacji, wysokiej koncentracji i wyczucia czasu. Ten sport uprawiać może dosłownie każdy, w każdym wieku. Najlepszym tego przykładem jest Dorothy de Low. Australijka reprezentowała swój kraj podczas Mistrzostw Świata Weteranów w  Rio de Janeiro (Brazylia, 2008) w wieku 97 lat (!!!). 

Ale tenis stołowy to nie tylko świetna rozrywka. Dyscyplina ma również właściwości terapeutyczne. Wspomaga leczenie osób chorych na Parkinsona i Alzheimera. 

Miejsc do gry jest naprawdę dużo, stół znajdziemy w wielu szkołach i licznych klubach sportowych w całym kraju. 

Miejsca do gry, adresy klubów i sklepów, akademie tenisa stołowego. Pingpongowa mapa Warszawy

Pingpongowe bary

Coraz większą popularnością cieszą się pingpongowe bary. Możliwość napicia się drinka ze znajomymi i spróbowania swoich sił w tenisie stołowym to ciekawa alternatywa dla pubów ze stołami bilardowymi. Kilka interesujących miejsc:

  1. Bounce, Londyn
  2. Spin, Nowy Jork
  3. Gossima, Paryż
  4. DuPong, Kopenhaga
  5. Spin, Toronto
  6. Brygg, Oslo

Tenis stołowy w Polsce

Za organizację i nadzór nad rozgrywkami tenisa stołowego w Polsce odpowiedzialny jest Polski Związek Tenisa Stołowego (PZTS). Klubów zarejestrowanych w systemie licencyjnym jest 669 (7.06.20). Liczba licencji zawodniczych (stan na 7.06.2020) wynosi 11.112 (2.170 kobiet i 8.942 mężczyzn).

Dlaczego warto grać w tenisa stołowego? Sport popularny, ale niemedialny  

Niemal każdy w swoim życiu grał w pingponga. Na lekcjach wychowania fizycznego, na stołach stojących w parkach miejskich. Tenis stołowy to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Ale też i jeden z najtrudniejszych. Dlatego rzadko pokazywany jest w telewizji. Ludzie, którzy kilka razy odbijali w pingponga na szkolnym korytarzu, po prostu go nie rozumieją.

Aby tak naprawdę zrozumieć tę dyscyplinę, trzeba to poczuć „na własnej skórze”. Zagrać profesjonalnym sprzętem, a nie takim z supermarketu. Pójść na mecz ligowy. Odbić choć kilka piłek z zawodowcem, spróbować odebrać jego serwis. Poczuć tą olbrzymią rotację, jaką można nadać piłeczce. Pooglądać liczne filmiki na YouTube i zwrócić uwagę na świetną pracę nóg, szybkość reakcji najlepszych na świecie. Wtedy można spojrzeć na ten piękny sport z szerszej perspektywy. I się nim zachwycić.

Dlaczego warto grać w tenisa stołowego? Jak sam widzisz, powodów jest wiele. A jakie są twoje doświadczenia? Jak często grasz? Daj znać w komentarzu. Jeżeli spodobał ci się ten wpis, pamiętaj o udostępnieniu 🙂

-Mats

Tenis stołowy FAQ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *